България е на старта на пореден квалификационен цикъл, след който се надяваме да видим отново отбора на голям футболен форум. Стартът е утре от 19 часа на националния стадион "Васил Левски", когато посрещаме Черна гора.

Мачът е първи от квалификациите за Евро 2020, едно революцонно и доста по-различно първенство на Стария континент.

За разлика от предишни издания, през 2020-а няма да има една страна домакин, а мачовете ще бъдат разпръснати в 12 града из всички краища на континента. От Дъблин и Билбао, до Санкт Петербург и Баку.

България ще преследва своето първо класиране от 16 години, когато "лъвовете" бяха част от Евро 2004.

Националният ни тим попадна в квалификационна група "А", заедно с отборите на Англия, Чехия, Черна гора и Косово.

За първенството на Стария континент ще се класират първите два тима след изиграването на осмете кръга, а всеобщото мнение за групата ни на фона на останалите е, че както можеше да е по-добре, така можеше и да е далеч по-зле.

Според всички очаквания, а и според цялата футболна логика, Англия би трябвало спокойно да заеме челната позиция в тази група, без особени трудности. 

Момчетата на Гарет Саутгейт, които преди по-малко от година достигнаха до полуфиналите на Мондиала, безспорно са сред най-силните тимове в света в момента.

Снимка: Getty Images

Фаворит според букмейкърите за втората позиция е отборът на Чехия. Тимът е далеч от състава преди 10-20 години, който бе изпълнен с топ играчи от големите първенства, но това важи с пълна сила и за България.

Все пак чехите имат доста по-стойност отбор в сравнение с нашия и с този на Черна гора. Поне на хартия, на теория.

Това са двата тима, които са тотално непредвидими в мачовете си. България е отбор, който в рамките на няколко месеца победи Холандия и Швеция, изигра много добър мач срещу бъдещия световен шампион Франция, а след това не успя да победи Люксембург. Именно непостоянството и слабите мачове при гостуванията са проблем на Петър Хубчев.

Подобна е ситуацията и при утрешния ни съперник Черна гора. В квалификациите за Мондиала и в Лигата на нациите, този отбор изигра страхотни мачове срещу лидерите си в групата Полша, Дания, Сърбия и Румъния, но се издъни срещу по-слабите.

Снимка: fscg.me

Като говорим за по-слаби, нашата група е една от малкото без типичната страна - футболно джудже. Косово може и да е нов национален тим, но е съставен от кадри на немски и швейцарски тимове, като в момента се подвизават в добрите европейски първенства.

Именно срещу Косово е вторият мач на България. На 25 март, понеделник, гостуваме в Прищина, където ни очаква препълнен стадион с фанатизирани фенове.

Ето и цялата програма на България:

22 март България - Черна гора

25 март Косово - България

7 юни Чехия - България

10 юни България - Косово

7 септември Англия - България

11 октомври Черна гора - България

14 октомври България - Англия

17 ноември България - Чехия.

Снимка: AP/БТА

В името на оптимизма, завършваме на култова дата.

17 ноември винаги ще е свързван с онзи мач на "Парк де Пренс" отпреди 26 години, когато започна най-красивата ни футболна приказка, преляла и в Мондиал 1994, и в Евро 1996.

Добрата новина за България е, че съществува и втора опция за класиране на евро 2020, дори да се провалим в квалификационната си група. Заради доброто представяне на момчетата на Петър Хубчев в Лигата на нациите, Бъглария може да получи втори шанс през този турнир.

Разбира се, той не е сигурен и в никакъв случай не е лесен.

България се нареди на пето място в своята Лига "С". Това означава, че ако някой измежду Сърбия, Норвегия, Шотландия и Финландия успее да се класира директно чрез квалификациите, родните национали ще заемат неговото място в плейофите. Те ще са между четирите тима и ще излъчат един от 24-те участника на Евро 2020.

Мачовете ще са идната пролет.

Годините без голям форум вече са твърде много.

В България израсна цяло едно поколение, което не е виждало националния тим на голям форум в съзнателния си живот.

Момчетата на Петър Хубчев вече доказаха, че имат сили за големи мачове. Може да нямат класата на предишните поколения, но компенсират със себераздаване.

Това гарантира, че поне надеждите за класиране са живи, без да сме фаворити или някакви оптимисти-мечтатели.

Снимки: БТА