На 26 юни 1994-та, точно преди 30 години, България записа историческа първа победа на световни финали, надигравайки с 4:0 Гърция.

Успех, който даде началото на "пиянството на един народ" в онова горещо американско лято.

И тъй като единственият начин отново да се почувстваме футболна сила е да обърнем поглед в миналото, нека си припомним за пореден път голеадата от стадион "Солджър Фийлд" в Чикаго.

Фактологията е добре известна - два дни преди мача с гърците Пеневата чета пада с 0:3 от Нигерия и се чуват дори призиви позорящите родината ритнитопковци да бъдат прибрани обратно.

Не толкова рязки изглеждат призивите за смяна на огромна част от титулярния състав, но Пенев прави само една рокада - Даниел Боримиров отстъпва мястото си на Наско Сираков в стартовите 11.

"Ние бяхме отишли с една ясна цел - да постигнем една победа на световно първенство, припомня си звездата в нашия лагер Христо Стоичков. - Само ние можем да загубим първия си мач с 0:3 и да спечелим следващия с 4:0".

Getty Images

Подобни оценки са лесни от дистанцията на времето, но преди двубоя напрежението в лагера ни е осезаемо.

За щастие обаче - мачът потръгва чудесно. Още в 5-ата минута съдията дава дузпа за България за игра с ръка на падналия в наказателното поле Алексудис. Христо Стоичков отбеляза хлъднокръвно за 1:0, пращайки топката по земя в долния десен ъгъл на вратата на гърците. В 55-ата минута реферът дава втора дузпа за нашия национален отбор, този път за явен фаул на вратаря срещу Наско Сираков. Христо Стоичков застава зад топката и за втори път матира гръцкия вратар.

В 66-ата минута Йордан Лечков прави резултата 3:0. Гениалният полузащитник завършва прекрасна атака и двойно подаване, което го извежда сам срещу противниковия страж. Лечков без никакво замисляне праща топката във вратата, като първо среща левия страничен стълб. Крайното 4:0 оформя влезлият като резерва Даниел Боримиров.

След победата празненствата са бурни. Стотици хиляди излизат по улиците, за да отпразнуват историческия успех. Медиите се надпреварват в подбора на суперлативи, защото едва ли тогава някой е вярвал, че тази победа е само началото на най-великия рейд във футболната история на България.

(Следва)

Снимки: Getty Images

Гърция - България 0:4

0:1 Христо Стоичков (5-дузпа), 0:2 Христо Стоичков (55-дузпа), 0:3 Йордан Лечков (66), 0:4 Даниел Боримиров (90)

Гърция: 20.Илиас Атмацидис, 2.Стратос Апостолакис, 5.Йоанис Калицакис, 13.Вайос Караянис, 18.Кириакос Каратаидис, 8.Никос Ниоплиас, 12.Спирос Марангос, 17.Минас Ханцидис (47-10.Тасос Митропулос), 19.Савас Кофидис, 9.Никос Махлас, 16.Алексис Алексудис (57-14.Василис Димитриадис)

Селекционер: Алкетас Панагулиас

България: 1.Борислав Михайлов, 2.Емилл Кременлиев, 3.Трифон Иванов, 4.Цанко Цветанов (76-16.Илиян Киряков), 5.Петър Хубчев, 6.Златко Янков, 9.Йордан Лечков, 20.Красимир Балъков, 7.Емил Костадинов (81-11.Даниел Боримиров), 8.Христо Стоичков, 10.Наско Сираков

Селекционер: Димитър Пенев