Националният тим на България е на един мач от затварянето на футболната си 2021-ва, която по пример на последните години премина с повече разочарования, отколкото позитивни моменти.

През тези 12 месеца начело на тима бе Ясен Петров, на когото не може да се отрече, че опита голяма подмяна в състава с много млади играчи и нови за националния отбор имена.

Много пъти изборът му бе подлаган на съмнение, а любопитен щрих, който всеки път правеше впечатление, са сериозните роднински връзки в представителния ни тим. Те са наистина любопитна подбробност от последните месеци. Дори в първоначалния списък на Ясен Петров за последните два мача има двама внуци на бивши национали, двама синове, един играч, който е син и внук на бивши национали, както и две двойки близнаци.

Става въпрос за близнаците Андреа и Петко Христови, както и Радослав и Борислав Цоневи. Освен това в тима по традиция е Николй Михайлов, чиито дядо Бисер и баща Борислав също са били национали.

Дебют за тима на вратата вече направи Светослав Вуцов, внук на легендата Иван Вуцов, дългогодишен играч и треньор за България. Син на Велислав Вуцов, който също е сериозно име във футбола ни, макар и не на ниво национален тим.

През тази година в основен състезател се превърна Георги Йомов, внук на Тодор Барзов, а в тима са още Илиан Илиев младши, както и Алекс Петков, който е син на Милен Петков. Бащите на последните двама играха на последното световно, на което България се класира - Мондиал 1998.

Рзбира се, това не е първият случай, в които имаме роднински връзки в националния тим, но може би до този момент те никога не са били толкова много накуп.

Ето и кои са бащите и синовете в историята на представителния ни тим.

Бисер Михайлов - Борислав Михайлов - Николай Михайлов

Вече споменахме за най-опитния състезател в настоящия състав на България - Николай Михайлов. Със своите 41 мача обаче той е доста далеч 102-aта, които баща му Борислав изиграва.

Настоящият президент на БФС е далеч по-успешен от Николай, като все пак е капитан на златното ни поколение, достигнало полуфиналите на Мондиала в САЩ.

Но Борислав не е първият представител на фамилията, който облича екипа на България. Покойният му вече баща Бисер, записва пет мача за националния тим през 60-те.

Снимка: Instagram

Илиан Илиев - Илиан Илиев-младши

В момента в състава на България е 22-годишният Илиан Илиев, който е състезател на кипърския Аполон (Лимасол) и има 5 мача за България.

Разбира се, той все още е доста далеч от постиженията на баща си, който бе един от най-талантливите играчи на България през 90-те. Илиев старши трудно изпъкваше покрай най-големите ни имена в онзи звезден състав, но все пак записа 34 мача за националния тим, участва и на Мондиала във Франция.

Освен успешна кариера в Левски, настоящият треньор на Черно море има силни години в Португалия с гранда Бенфика, както и с тима на Маритимо от остров Мадейра, където се ражда и синът му Илиан.

Снимка: Bulphoto

Динко Дерменджиев - Цветозар Дерменджиев

Бащата в случая е една от най-големите фигури във футбола ни и легенда №1 на пловдивския Ботев. Чико, както всички го познаваха, има 447 мача за Ботев, както 58 двубоя и 19 гола за България.

Той е участник на три поредни Световни първенства, а след това има и дълга треньорска кариера, която отново в най-голямата си част преминава в любимия Ботев.

Екипа на "канарчетата" в края на 80-те и началото на 90-те носи неговият син Цветозар. Разбира се, доста далеч от нивото и постиженията на баща си, но и той достига до националния тим, като изиграва три мача и вкарва един гол.

Снимка: Иван Григоров

Илия Вълов - Валентин Илиев

Илия Вълов е легендарен вратар за врачанския футбол, след като записва 180 мача за местния Ботев през 80-те.

След това Вълов пази на вратата и на гранда ЦСКА, като през това десетилетие записва 31 мача за националния тим на България. Той дори е в състава за Световното първенство в Мексико през 1986-а.

Неговият син Валентин Илиев също направи име в родния футбол, най-вече с екипа на ЦСКА, където също носеше и капитанската лента в даден период.

Централният бранител Илиев изигранад 100 мача за "армейците", също така игра в Украйна, Русия и Румъния, а за националния тим на България записа 23 мача.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Александър Иванов - Георги Иванов Гонзо

Едва ли е широко известен фактът, че бащата на легендата на Левски също е бил доста добър футболисти и има мачове за националния тим на България.

Александър Иванов е легенда на Ботев, а за националния тим има 9 мача и един гол.

По неговите футболни стъпки тръгва и синът му Гонзо, който обаче прохожда във футболно отношение с екипа на Локомотив, а името си изгражда с Левски, където и до днес има статут на легенда сред фенове.

Георги Иванов има по-успешна кариера от баща си не само на клубно, но и на национално ниво, където записва 34 мача и вкарва 4 гола, част е от състава за Мондиала през 1998-а.

Преди година първи стъпки в професионалния фтубол направи трети член на фамилията - Александър, а времето ще покаже дали ще се превърне и в трето поколение национал.

Снимка: Bulphoto

Апостол Соколов - Георги Соколов

Друга фигура с легендарен статут за синята публика - Георги Соколов, има 186 мача и 58 гола за Левски, като е сред най-добрите играчи на България през 60-те.

Той е участник на първото за страната ни Световно, това през 1962-а, като за националния тим има общо 25 мача и пет гола.

Национал е и неговият баща Апостол, котйо за разлика от сина си не вкарва голове, а е на вратата, за да ги спасява. Той прекарва кареирата си в Левски и Спартак (София), а за България изиграва 15 двубоя.

Иван Зафиров - Адалберт и Мартин Зафирови

Иван Зафиров е огромна фигура в историята на ЦСКА, като има над 300 мача и девет титли с "армейците". Той е част от най-силния тим на ЦСКА в историята, като по онова време е и ключова фигура за националния тим.

Зафиров има 50 мача за България, като е участник на Мондиала през 1974-а, както и на Олимпиадата осем години по-рано, където страната ни печели сребърните медали.

Неговите синове Адалберт и Мартин също правят успешни професионални кариери, но далеч от тази на своя легендарен баща.

Адалберт играе за ЦСКА и още няколко български клуба, както и за немксите Арминия и Унион Берлин. За България той записва 6 мача, но е част от Мондиала във Франция през 1998-а.

По-малкият му брат Мартин също започва в ЦСКА, като играе още за варненските Спартак и Черно море, както и за двата Локомотива от София и Пловдив. През 1997-а прави траснфер в немския Хамбургер, но там записва само един мач. За България той има три двубоя.

Милен Петков - Алекс Петков

Младият Алекс в момента е в състава на България и все още не е записал първи минути, но вероятно в близкото бъдеще ще го направи.

Баща му Милен беше отличен дефанзивен халф и основна част от националния тим в края на 90-те и началото на новия век.

Той направи име с ЦСКА, а след това имаше много успешни пет години в гръцкия гранд АЕК. За България има 37 мача и един гол, като е участник на Мондиала през 1998-а и Евро 2004.

Снимка: Getty images

Венелин Николов - Пламен Николов

Една малко по-неизвестна двойка, която включва футболистът на Литекс - Пламен Николов. В най-силните си години в кариерата, когато помогна на ловчанлии за две титли, той записа пет мача за България.

Два двубоя с екипа на България има и баща му Венелин, който е дългогодишен вратар на плевенския Спартак.

Емил Димитров - Ивайло Димитров

Ивайло Димитров в последните години направи няколко силни сезона със Славия, които му донесоха два мача с националния отбор, в които записа едва 9 минути.

Неговият баща Емил Димитров е местна легенда за великотърновския футбол, където е капитан на Етър, достигнал до третото място в елита през 1989-а. Той успява да запише осем мача за България.

Снимка: Bulphoto