В последното десетилетие България съществува отчетливо на картата на елитния световен тенис най-вече заради едно име - Григор Димитров.

След ерата на сестри Малееви, които печелиха турнири, медали от олимпиади и бяха на прага на финали в турнири от Големия шлем, успехите на Гришо са новият маркер.

Казано съвсем откровено, страната е далеч от най-традиционните сили в тениса. Причините са много - спортът често през годините е имал поставен етикет "елитарен", в него трудно се пробива, изисква се голяма инвестиция в таланта...

Нещата вече не са точно така. У нас расте група млади състезатели при момчета и момичета, която може да запълни вакуума, който би се отворил в момента, в който Димитров прибере за последно ракетата в сака.

През последните години представянето на българските състезатели по тенис от всички възрасти е много успешно. Да, те остават встрани от мейнстрийм медия отразяването, от големите заглавия и прайм тайм новините в телевизиите. Но поглед към тях може да даде доста оптимистична картинка.

През миналата година Адриан Андреев стана европейски вицешампион, шампион на двойки на US Open и сребърен медалист на Младежката олимпиада. Момчето е на 17 години (през май навършва 18) и вече играе в турнири от ITF, опитвайки да спечели точки за големия си пробив.

16-годишният Пьотр Нестеров беше обявен за тенисист номер 1 на Tennis Europe до 16 г. и спечели Мастърс турнира в тази възраст.

През лятото на 2016 г. момичетата до 12 г. на България в състав Катерина Димитрова, Денислава Глушкова и Стела Пеева с треньор Крум Крумов станаха европейски шампионки.

През зимата на 2019 г. останаха втори на същата възраст в състав Йоана Константинова, Елизара Янева и Росица Денчева.

В три поредни години България класира отбор на световно първенство, а за осми пореден състезателен цикъл има отбор на финалите на европейски първенства. Никога в историята това не е постигано като постоянство. Не е случайно, че бюджетът, даден за стипендии на млади състезатели от Българската федерация за 2018 г. е рекорден.

Кои са те - надеждите ни за бъдещи шампиони в този спорт? Изброяваме само някои, разбира се. 

Дария Радулова

Дария Радулова (родена през януари 2003 г.), тенис клуб "НСА" (София)

От Стара Загора е, но започва с тениса на 9 г. в Хасково. През 2018 г. спечели първите си две титли за девойки от турнири от ITF. През 2017 г. стана шампионка на международни турнири от Тенис Европа в Сърбия, Португалия, Румъния и САЩ. Спечели и бронзов медал на Orange Bowl - световно индивидуално първенство за юноши и девойки. През 2019-а е държавна шампионка до 16 г. в зала и спечели титлата на държавното първенство за жени.

Антъни Генов (март 2002 г.), тенис клуб "Авеню" (Бургас)

Софиянецът два пъти бе избран да бъде част от отбора на ITF до 18 г. Спечели турнир от четвърта категория на ITF в Катар през 2018 г. През 2017 г. игра финал на Мастърс турнира до 16 г. в Реджо Калабрия (Италия).

Снимка: bgtennis.bg

Пьотр Нестeров (март 2003 г.), тенис клуб "Черно море Елит " (Варна)

През 2018 г. спечели титлата на Мастърса на най-добрите осем в Европа до 16 г. и завърши годината като номер едно в Европа в тази възраст! Държавен шампион до 12, 14 (в зала) и 16 г. Роден в Русия, Пьотр играе за България и ще продължи да го прави. Харесва много Новак Джокович, гледа футбол и е фен на Манчестър Юнайтед и ЦСКА (Москва).

Иван Пенев (май 2003 г.), тенис клуб "Локо 98" (Пловдив)

Едва на 15 години Пенев спечели три титли от турнири на ITF. През 2018 г. спечели два турнира в Пакистан и триумфира на турнира "Санта Марина Джуниър Къп" в Созопол.

Държавен шампион в зала до 16 и до 18 год. Държавен шампион в зала до 16 г. през 2019 г. Има 4 титли на сингъл и 2 на двойки от Тенис Европа. Национал на България до 16 г. И той е привърженик на играта на Джокович.

Йоана Константинова (юни 2007 г.), тенис клуб "Плевен-ПСК"

Тя е шампионка на България до 12 г. в зала (2019) и актуална вицешампионка в зала до 14 г. Вицешампионка на България до 12 г. на открито (2018). Отборна шампионка до 12 г. (2018). Шампионка на Национален Мастърс до 8, 10 и 12 г. (2014, 2016, 2018). Национален състезател от 2017-а. Тогава печели наградата за подготовка в академията на IMG в САЩ.  Много харесва играта на Григор Димитров и Рафаел Надал.

Александър Василев (май 2007 г.), тенис клуб "15:40" (София)

Тренира при Иво Братанов - бивш национал за Купа "Дейвис". Василев стана двоен шампион на България по тенис в зала за 2019 г. до 12 г. (единично и двойки). От началото на 2018 г. е в националния отбор на България до 12 г. Александър е първи братовчед на Григор Димитров - майката му Стефка и майката на Григор - Мария, са сестри-близначки. Със съдействието на Българската федерация, Александър изкара лагер в академията на Рафа Надал в Манакор.

Катерина Димитрова (януари 2004 г.), тенис клуб "Пловдив 1981"

Тя е вицешампионка на Мастърса на Тенис Европа до 14 г. на два пъти и на два пъти е избирана в отбора на ITF. През 2018 г. спечели две титли на турнири от първа категория до 14 г. и 16 г. в Регенсбург (Германия). Миналата година печели и четири титли на двойки от турнири на Тенис Европа. Част от националния отбор на България за девойки до 14 г. С него печели шесто място в Европа и девето в света. Държавна шампионка до 12 г. на открито през 2016 г.

Това са само част от имената.

Вероятно има поне още толкова на талантливи деца, които пробиват път в тениса в момента. Не е идеята да ги изброим всички. Надяваме се за тях да се говори много повече в следащите години.

Но защо нищо не е сигурно в този спорт? Каква е системата да пробиеш в елита?

В последните години тя стана още по-сложна за млади състезатели от страни като нашата. След съответните турнири и ранглисти до 12, 14 и 16 години (където българчетата са на първите места в Европа), идва времето за голямата крачка.

От тази година ITF - Световната тенис федерация, създаде нова верига турнири, която е нещо като междинна между юноши и девойки, и мъже и жени.

Всеки, навършил 14 г., може да играе в нея, но трябва да печели точки и да го прави редовно и на много турнири. Примери за такива състезатели има в САЩ, Великобритания, Испания. Просто в тези страни има много повече надпревари - а това е инвестиция, която по-малките държави трудно си позволяват.

Играчите ни трябва да минат през ITF турнирите и да натрупат точки, за да получат шанс да влязат в ATP ранглистата и квалификациите на големите турнири.

Това е трудната част.

Тенденцията у нас е очевидна - тенисът вече не е елитен спорт, а се играе доста масово. В последните години се изгради и много по-добра база, има достатъчно клубове в цялата страна (само вижте на колко различни такива са възпитаници изброените деца), а и ефектът "Григор Димитров" вероятно също помага.

Талантливите деца ги има също, не е само масовост. Остава да направят крачката през центрофугата на ITF, за да влязат в системата на големите - ATP при мъжете и WTA при жените.

На нас ни остава надеждата, че след очевидния бум в броя на игрещите деца, както и на тези, които пробиват до върхове в ранглистата и финали в турнири на своята възраст, ще имаме и следващ етап от тази тенденция.

Кой не би искал да имаме нови шампиони в този невероятно популярен и глобално значим спорт?