Българският национален отбор по волейбол постигна втората си победа на Европейското първенство, на което сме съдомакини.

Играчите на Пламен Константинов загубиха гейм срещу Украйна, но след това вдигнаха оборотите и обърнаха резултата за победа с 3:1 - 20:25, 25:17, 25:20 25:23.

Това е втори пореден успех за нашите след този над Финландия преди два дни, като вече сме втори в групата с шест точки и разочарованието от откриващия мач срещу Испания е забравено.

ВИЖТЕ РАЗШИРЕН РЕПОРТАЖ >>>

Утре нашите приемат аутсайдера в групата Хърватия, а евентуална победа ще означава сигурно класиране на осминафиналите. Такава ще свали и напрежението преди последния мач в групата срещу европейския вицешампион Словения. За Украйна загубата е трета поредна след 1:3 срещу Словения и 2:3 срещу Хърватия.

Снимка: Bulphoto

Нашите започнаха слабо мача днес и Украйна поведе с 8:4, като поддържаше лесно тази преднина заради многото индивидуални грешки в нашето поле. При 17:11 разликата скочи още повече, а в края успяхме да я стопим до четири точки. Все пак Украйна взе заслужено своето след 25:20.

Вторият гейм го започнахме далеч по-добре, като в началото той се развиваше равностойно. Разликата дойде при 12:10, когато влязохме в точкова серия и поведохме с 18:12. Настроението в полето ни беше много добре и частта бе спечелена категорично с 25:17.

В третия гейм България заигра още по-добре и поддържаше комфортна преднина от три-четири точки, която бе на път да изгуби в края, когато тя стана две. Александър Николов обаче излезе на сцената и направи три поредни точки преди геймът да бъде затворен с блокада за 25:20.

Началото на четвъртия гейм беше още по-впечатляващ за нашите. Поведохме със 7:2 след ас на Цветан Соколов. Украинският треньор направи прекъсване и играчите му намалиха малко разликата, но ас на Мартин Атанасов и грешка на украинците от сервис запази разлика от пет точки. При 19:16 атака на Мартин Атанасов ни донесе важна точка. Ключовият момент обаче дойде при 22:19, когато Илия Петков заби страхотен ас, потвърден след обжалване на нашия треньор. Украйна ни притесни с два тежки сервиса и намали за 23:24, но краят дойде със сгрешен техен начален удар.

Мартин Атанасов реализира 18 точки за нашите, Александър Николов помогна с 13, а Цветан Соколов добави 11. За украинците звездата Олег Плотницки наниза 18 точки, а а Илия Ковальов добави 13.