Българският национален отбор по баскетбол се класира за полуфиналите на допълнителните квалификации за Евробаскет 2015, след като победи Исландия като гост с 81:79. В залата в Рейкявик, пред всеотдайна българска агитка, баскетболистите на Тити Папазов взеха трети успех в група А, и приключват с актив от 3 победи и загуба. В последния мач от групата се срещат Исландия и Румъния, които до момента имат по една победа. В петък Австрия и Швейцария ще определят съперника ни на полуфинал, но при всички положения, за успех в следващата фаза, България ще се нуждае от сериозен скок в представянето си от последните си два мача. Срещу Исландия, българският тим стартира изключително разсеяно в защита, а домакините успяваха да бележат дори през ръка. Само в първите пет минути на срещата те нанизаха четири тройки, което доведе до логичен тайм-аут за Тити Папазов. Три минути преди края на първата четвъртина, нашите баскетболисти успяха да стопят до три точки изоставането си. След това обаче отново допуснахме бързи кошове, за да стигне разликата девет точки. В заключителната минута българска серия от 6-0 направи 20:17 след началната част. Във втория период България почти изравни резултата, доближавайки се на точка от съперника, след включването в игра на Павел Иванов и Александър Янев, и кошове от Иван Лилов. Вместо да поведе обаче, родният национален тим така и не успя да стигне до обрат. Поредица от грешки в нападение, и дупки в защита доведоха до финална поредица от седем безответни точки за Исландия, които за първи път направиха разлката двуцифрена – 41:31, преди почивката. Калоян Иванов със забивка оформи крайното 41:33 за първото полувреме. Исландците нанизаха осем тройки през тези първи 20 минути, докато за България само Деян Иванов се разписа в тази графа. Домакините изпълниха един-единствен наказателен удар за първата половина от срещата, но направиха и по-малко грешки. След почивката, Исландия стартира пак по-добре, и стигна до най-голямата си преднина в мача от 12 точки. Оттам обаче България започна нужния и търсен обрат, и поредица от 20-2 за нашия тим ни даде аванс от девет точки в самия край на третата част. Независимо от по-голямата класа на българския отбор, разликата така и не нарастна, и точно обратното – домакините успяха да я стопят. Исландците изравниха, и дори поведоха с точка четири минути преди финала на двубоя. Много битка, доста късмет, изкопчени със зъби и нокти точки донесоха в крайна сметка победата за България, след няколко наказателни удара, и неуспешна последна атака на исландците. Домакините претендираха дълго след края на мача за нарушение в този опит на Стефансон, но все пак такова не бе отсъдено, и успехът остана за българските баскетболисти. Именно Йон Стефансон бе най-резултатен с 32 точки в срещата. България превъзхождаше тотално съперника в подкошието, където овладя почти двойно повече борби. Пасивните действия в защита и разсеяните пасове обаче така и не позволиха на момчетата на Тити Папазов да покажат качествата си за втори пореден мач. С 19 точки завърши Деян Иванов, брат му Калоян се отчете с дабъл-дабъл от 14 точки и 14 борби, а Бранко Миркович добави 15 точки. С девет се разписаха Божидар Аврамов и Павел Иванов, а Иван Лилов приключи с шест точки, седем борби, пет асистенции и четири откраднати топки. Папазов използва 10 играчи в двубоя, след контузията на Чавдар Костов. Полуфиналите са на 22 и 25 август, като България по програма трябва да е домакин в първия мач, в София.