Александър Везенков бе най-резултатен за Сакраменто Кингс в първия си мач за отбора от НБА.

Българинът направи дебют във Ванкувър, където "кралете" срещнаха канадския Торонто Раптърс в предсезонен двубой. Загубата с 99:112 едва ли притеснява някого в Сакраменто, но от гледна точка на българина, това бе сблъсък с новата реалност, в която започва един напълно непознат досега етап в кариерата му.

Залата бе пълна, а атмосферата - като за мач от НБА, където сезонът започва след 2 седмици.

В тази обстановка Везенков чака до третата четвърт, за да се появи в игра за Кингс.

Треньорът Майк Браун даде минути на всички баскетболисти, а влизането на Саша на игрището дойде при 26 т. пасив за Сакраменто (57:83).

По-малко от минута по-късно номер 7 хвърли топката от тройката и я вкара в коша - исторически момент! Първи точки за българина зад Океана, макар и в предсезонен мач.

Нататък Везенков напипваше ритъм и, особено в атака, изглеждаше вече като част от тима. Той наниза 12 точки - стопроцентов с 2/2 фаула, 2/4 от тройката и 2/3 от опити за две точки. С това се оказа и най-резултатен в целия тим на Сакраменто, за който титулярите Кийгън Мъри и Харисън Барнс вкараха по 11, а Домантас Сабонис реализира 7.

В добавка статистиката на Везенков допълваха 1 асистенция и 2 рибаунда, което е съвсем нелошо постижение за едва 11 минути и 19 секунди на игрището, при това в първия му мач.

В следващите седем дни за българската звезда и Сакраменто Кингс предстоят още два предсезонни мача - срещу ЛА Лейкърс с ЛеБрон Джеймс в четвъртък сутринта, и срещу Голдън Стейт на Стеф Къри в понеделник сутрин наше време.

На 26 октомври започва и истинската част от работата - гостуване на Юта Джаз в първия мач от редовния сезон на НБА.

"Различно е да си вътре на игрището, от това да гледаш по телевизията - коментира пред телевизионния канал на Кингс дебюта си Везенков. - Първи мач е, опитваме да сглобяваме частите от пъзела.

Резултатът не е най-добрият, но важно е да вярваме в процеса на работа и да сме готови за старта на редовния сезон. Опитвам да помогна на отбора в различни аспекти, да се подобрявам всеки ден и да съм готов за предизвикателството."

Снимка: AP/БТА