Баскетболистите на Франция взеха втора победа в два мача на олимпийския турнир, макар да се опитаха да си направят харакири - древното японско ритуално самоубийство именно срещу отбора на Япония. "Петлите" спечелиха с 94:90 (32:25, 17:19, 20:20, 15:20, 10:6) след продължение, като победата им дойде доста, доста трудно и след неубедително представяне, особено с оглед на ролята им на фаворит преди мача.

От другата страна безстрашните японски национали спечелиха симпатиите на всички със сърцатата игра и себераздаването си, но останаха на крачка от сензацията и в крайна сметка записаха второто си поражение в Лил, където се играят мачовете от баскет турнира.

Двата тима имаха нужда от 45 минути баскетбол, за да излъчат победител, а в самия край на редовните 40 минути късметът намигна на домакините.

Този мач бе и колоритен двубой между Виктор Уембаняма, който със своите 222 сантиметра е най-висок в целия олимпийски турнир и Юки Тогаши, който пък е най-нисък със скромните 167 сантиметра.

Французите бяха догонващи в резултата в почти три четвърти от двубоя, а рано в четвъртата част, когато звездата на "самураите" Руи Хачимура бе дисквалифициран, задачата им трябваше да стане по-лесна. Но не се случи това, а японците наваксаха изоставане от 5 точки, за да поведат първо със 78:77 в средата на частта, а после и с 84:80 при оставащи 16 секунди.

Матю Стразел обаче вкара тройка 10 секунди преди края и бе фаулиран, след което бе точен от наказателната линия за 84:84. Последната японска атака не успя и така срещата щеше да се реши след продължение. А там Виктор Уембаняма, младата звезда на световния баскетбол, вкара 8 от 10 френски точки, за да подсигури успеха на своите - 94:90.

Той завърши като най-резултатен за победата с 18 точки, 10 борби и 6 асистенции, Стразел добави 17 токи, а Еван Фурние - 14.

172-сантиметровият Юки Кавамура наниза 29 за японците, а НБА звездата на тима Хачимура вкара 24 за само 28 минути на терена. Натурализираният американец Джош Хоукинсън добави 16, ала и това не бе достатъчно за азиатците.

След два мача Франция е с две победи, а Япония - с две загуби. По-късно днес в другата среща от втория кръг на група "В" сили ще премерят Бразилия и Германия, които са съответно с баланс 0-1 и 1-0.