Испания спечели първата си победа на Олимпиадата. Баскетболистите на Серджо Скариоло се справиха с Гърция с 84:77, като двата европейски тима предложиха на феновете в Лил, където се провеждат мачовете от турнира, много здраво дерби, в което интригата бе жива до последно, макар в един момент преднината на "Ла Фурия" да бе достигнала впечатляващите 16 точки.

Гърците започнаха добре и поведоха с пет точки (12:17) в първата част, когато на терена влезе старото куче Серхио Йул. Именно той запали искрата за испанците, като през първото полувреме вкара 11 точки, Испания поведе с 22:21 след 10 минути, а на почивката разликата вече бе +14 за иберийците - 49:35. Рано през второто полувреме тя достигна 16 (51:35), но суперзвездата Янис Адетокумбо вдъхнови Гърция за връщане в мача и само точка разлика при 62:61.

Рано в последната четвърт бе фиксирано и равенство - 71:71, но осем безответни точки успкоиха испанците, а макар Янис да вкара 18 от своите 27 точки след почивката, победата бе за "фуриите" - 84:77. След 19 точки и 12 борби на Санти Алдама и още 13 точки на Йул, докато Уили Ернангомес (11) и Руди Фернандес (10) допълниха списъка с реализатори за победителите.

Янис бе над всички за Гърция със своите 27 точки плюс 11 борби, 3 асистенции и 2 отнети топки. Трябва да отчетем и страхотната успеваемост на Испания от тройката (15/31).

Така европейските шампиони взеха първата си победа и са с баланс 1-1, след като загубиха от Австралия в първия си мач. Гърция пък е 0-2, след като в първия кръг отстъпи на Канада.

В тази група "А", определена от мнозина като "групата на смъртта", след два кръга начело е Канада. Канадците надвиха Австралия с 93:83 благодарение на 24 точки на Ар Джей Барет, по 16 на Дилън Брукс и Шей Гилджъс-Александър и още 11 на Лугенц Дорт.

Джош Гиди поведе австралийците с 19, Джок Ландейл вкара 16, Данте Екзъм и Дайсън Даниълс се отличиха съответно с 15 и 10.

"Кленовите листа" са първи с 2-0, докато Австралия се нарежда на второ място с 1-1, какъвто е балансът и на Испания.

В третия кръг ще бъде интересно, тъй като Канада се изправя срещу Испания, а Гърция ще мери сили с австралийците с надежда все пак да продължи напред към четвъртфиналите.

Там ще отидат първите два отбора от всяка от трите групи, както и двата най-добре класирани трети тима.