Баскетболистите на Канада спечелиха първи медал от световно първенство в историята си. Това стана факт след зрелищен малък финал срещу САЩ, като "кленовите листа" оставиха именитите си съседи капо, печелейки със 128:117 след продължение в Манила.

Канадците дръпнаха с 13 точки пред съперника още в първата четвърт, завършила 34:25 в тяхна полза, но американците се върнаха в мача до почивката, когато изоставаха само с пет точки при 55:50.

В третата четвъртина Канада отново се откъсна напред и поведе с 91:82, но в последните 10 минути Щатите отново наваксаха двуцифрено изоставане (94:84), като реално бяха по-близо до победата и секунди преди края поведоха със 111:108, но фантанстична тройка на Кели Олиник при оставащи 0.6 секунди на часовника прати мача в продължение след 111:111.

Там се стигна до доминация на Шей Гилджъс-Александър и Дилън Брукс, завършил мача с невероятните 39 точки. Тройка на Ар Джей Барет пък сложи край на спора за 124:115, след което сирената прозвуча при 127:118 в полза на канадците.

Брукс поведе своите напред, докато Гилджъс-Александър добави 31 точки плюс 12 асистенции, а пък Барет вкара 23.

Антъни Едуардс наниза 24 за американците, които остават без медал на втори пореден Мондиал.

За последно те са имали подобна неуспешна серия през миналия век - когато завършват два пъти четвърти (1963 и 1967) и пети през 1970.