Потник на Коби Брайънт от мач №1 от финалите на НБА през 2009 година бе пуснат на търг. И може да бъде закупен от всеки, който има няколко излишни милиона в банковата сметка. Най-високата предложена цена към момента е $1.4 милиона, но очакванията на организаторите са да бъде продаден най-малко за $1.5 милиона, като се говори, че сумата може да отиде и отвъд $2 милиона.

През 2009 година покойната легенда на Лос Анджелис Лейкърс спечели четвъртата от общо петте си шампионски титли. Тогава "езерняците" победиха Орландо Меджик с 4-1 победи, а във въпросния първи мач Брайънт бе невероятен.

Тогава Коби наказа съперника с 40 точки, 8 борби, 8 асистенции, 2 отнети топки и 2 чадъра за 38 игрови минути.

В крайна сметка Ел Ей даде само един мач на съперниците си от щата Флорида, а индивидуалната статистика на Брайънт в цялата финална серия изглеждаше така - 32.4 точки, 7.4 асистенции и 5.6 борби.

Гардът бе невероятно мотивиран след загубата от историческия съперник Бостън на същата фаза предходния сезон, а след това помогна на Лейкърс да защитят титлата си през следващия сезон.

Именно през 2009 и 2010 година Коби бе избран за "Най-полезен играч" на финалите.

Легендарният баскетболист загина в катастрофа с хеликоптер през 2020 година - на 41-годишна възраст, като тогава живота си загубиха още осем души, включително и дъщеря му Джиана.