Уникално - три дни преди да навърши 50 години, германката Клаудия Пекщайн влезе в десетката на олимпийски игри, след като завърши девета на масовия старт в бързото пързаляне с кънки.

Изумителната Клаудия участва на осмата си Олимпиада и е абсолютен мит в спорта си - тя има девет медала от зимни игри, от които пет златни.

Сега бе ясно, че за медал е пресилено да се говори. Но на 49 години и 362 дни Пекщайн отново се бореше с елита в един от най-изискващите като кондиционно състояние спортове.

Дебютът на германката на тази сцена дойде през 1994-а в Лилехамер, когато някои от конкурентките и в днешното състезание дори не са били родени. А шампионката Ирен Схаутен (снимката долу) от Нидерландия е била на 2 годинки.

Тя пък спечели своето трето злато в Пекин, след като изпревари Ивани Блонден от Канада и италианката Франческа Лолобриджида.

Схаутен изтри кошмарните спомени от Пьончан 2018, когато бе сочена за фаворит в повечето надпревари, а остана само с два бронзови медала.

Сега е златна на 3000 и 5000 м, както и в масовия старт.

При мъжете Барт Свингс спечели драматичното състезание и донесе първа титла от игрите на Белгия изобщо.

Преди 4 години той остана втори, но сега се пребори с двамата корейци - Джае-Уон Чхунг и Сън-Хун Ли.