Над четвърт милион хора от 192 националности бягаха заедно за тези, които не могат. Събраните средства са общо 8,1 милиона евро, като 100% от даренията и регистрационните таски отиват за изследвания на гръбначния мозък, с цел гръбначно-мозъчните травми да станат лечими.

В България се включиха 701 човека в цялата страна.

Бягане за тези, които не могат. За 11-и път тази мантра обедини света, тъй като над четвърт милион професионални атлети, любители и напълно начинаещи бегачи от цял свят участваха в Wings for Life World Run.

Рекордните 265 818 участници от 192 националности стартираха едновременно в 169 държави, като тичаха, вървяха или се придвижваха в инвалидна количка, за да изпреварят движещата се финална линия, наречена кола-преследвач. Японецът Томоя Ватанабе постави абсолютен рекорд на събитието, като измина 70,09 км като победител при мъжете, а полякинята Доминика Стелмах измина 55,02 км, за да спечели за втори път титлата при жените. Но сред многото еталони, поставени през деня, най-важният беше променящият живота потенциал на рекордното събиране на средства, за чието постигане помогна всеки участник.

В изданието на най-голямото състезание по бягане в света през 2024 г. бегачите и хората в инвалидни колички изминаха средно по 11,5 км, като общото разстояние се равняваше на почти 50 пъти обиколка на земното кълбо. И все пак това, което те празнуваха повече от времената или разстоянията, беше забавлението и духът на обединението в името на една добра кауза. Беше събран нов рекорд за една година - 8 104 499 евро, като както винаги 100% от тях отиват директно за обещаващи изследователски проекти и клинични тестове, подкрепяни от фондацията с нестопанска цел Wings for Life в търсене на лек за увреждането на гръбначния мозък.

Главният изпълнителен директор на Wings for Life Анита Герхардтер заяви:

"Когато хората обединят усилия, се случват невероятни неща! 265 818 World Runners от цял свят ходиха, бягаха, придвижваха се в инвалидна количка и събраха над 8,1 милиона евро за изследвания на гръбначния мозък. Заедно имаме силата да пренапишем историята на медицината и да намерим лек за увреждането на гръбначния мозък. Огромни и сърдечни благодарности на всички - World Runners, на екипа и на всички доброволци и партньори - които помогнаха за създаването на магията днес. Ако Световното бягане "Криле за живот" ви е харесало толкова, колкото и на мен, надявам се да се видим отново на стартовата линия на 4 май 2025 г."

В цял свят участниците бягаха индивидуално с приложението Wings for Life World Run или се събраха на едно от 345-те събития за бягане с приложението (още един рекорд), които се проведоха на зашеметяващи места като Autódromo Hermanos Rodriguez в Мексико Сити (MEX), Bois de Vincennes в Париж (FRA), Expo City в Дубай (ОАЕ) и крайбрежната улица в Маями (САЩ). Други взеха участие в едно от седемте водещи бягания, проведени във Виена (Австрия), Мюнхен (Германия), Цуг (SUI), Любляна (Словения), Задар (Хърватия), Познан (Полша) и Бреда (NED) - към всички тях се присъединиха многобройни високопоставени спортни професионалисти, артисти и влиятелни личности.

Много звезди бягаха сами, като например гръцкият тенисист Стефанос Циципас, който участваше с приложението като част от тренировките си в Монте Карло. Сред другите известни личности, които с подкрепата си за бягането помогнаха за намирането на лек за травмите на гръбначния мозък, бяха футболистът Неймар младши (BRA), ръгбистът Сия Колиси (RSA), състезателите от MotoGP Марк Маркес (ESP) и Дани Педроса (ESP), сърфистката Кариса Мур (САЩ), колоездачът Уут ван Аерт (БЕЛ), състезателят по крикет Бен Стоукс (GBR), скиорите Линдзи Вон (САЩ) и Лукас Пинхейро Браатен (НОР/БРА), както и състезателят по бягане с препятствия Карстен Вархолм (НОР).

 

В България се включиха 701 човека от различни точки на страната, като над 350 участника избраха да бягат в организираните бягания в София и Варна.

"Радвам се отново да бъда част от каузата Wings for Life и това, че виждам толкова хора тук на място в София ме прави истински щастлива.", казва лекоатлетката и водеща Карин Околие.

12-тото издание на Wings for Life World Run ще се проведе на 4 май 2025 г. Регистрацията за бягане с приложението вече е отворена.

За повече информация, получаване на известия и регистрация: www.wingsforlifeworldrun.com.

В световен мащаб милиони хора са приковани в инвалидна количка, след като са получили увреждане на гръбначния мозък, най-често в резултат на пътнотранспортно произшествие или падане. Wings for Life е фондация с нестопанска цел за изследване на гръбначния мозък, чиято единствена мисия е да открие лек за увреждането на гръбначния мозък. От 2004 г. насам Wings for Life финансира научноизследователски проекти и клинични тедтове в цял свят, които променят живота на хората. Въпреки че все още не е намерено лек, е постигнат стабилен напредък. Всяка стъпка, направена по време на Wings for Life World Run, е стъпка в правилната посока, защото 100% от таксите за участие и даренията отиват за изследвания на гръбначния мозък: www.wingsforlife.com.

За световното бягане Wings for Life

Веднъж годишно по целия свят се провежда световното бягане Wings for Life World Run. Всички участници стартират по едно и също време в целия свят и бягат индивидуално с приложението Wings for Life World Run или заедно в няколко flagship бягания. Най-хубавото е, че при всяка форма на бягането най-важното е да участвате. Няма значение колко добре, бързо или далече бягате, дали сте професионален атлет, любител бегач или абсолютно начинаещ. Всичко се състои в това да се забавлявате, докато бягате. По тази причина няма традиционна финална линия. Вместо това, 30 минути след старта виртуален или - в случая на флагманските бягания - истински автомобил-преследвач започва преследването и изпреварва един след друг бегачите. Резултатите не се измерват с време, а с постигнатото разстояние. Най-доброто от всичко: 100% от таксите за участие и даренията отиват директно за изследвания на гръбначния мозък. В завършилите до момента издания на Wings for Life World Run общо 1 559 534 регистрирани участници от 195 националности бягаха, вървяха и се придвижваха в инвалидна количка на всичките седем континента и заедно събраха общо 51,93 милиона евро за намиране на лек за увреждането на гръбначния мозък.