Белгия изпълни очакванията и се класира за осминафиналите на Евро 2020 като победител в своята група С. "Червените дяволи", които са №1 в световната ранглиста на ФИФА, записаха третата си поредна победа в тази фаза, надигравайки Финландия с 2:0 в Санкт Петербург

Роберто Мартинес пусна още от първата минута Кевин де Бройне, Еден Азар и Аксел Витцел, като и за тримата това бе първи старт на първенството. Те не разочароваха, но пък белгийците трябваше да чакат повече от час, за да открият резултата, като им се наложи да преглътнат и отменен гол на Ромелу Лукаку заради доста тънка засада.

Пълният актив точки и първото място пращат Белгия на осминафинал в Севиля, като съперник на страната ще бъде един от най-добрите трети отбори.

Очакван контрол от страна на Белгия беляза първия четвърт час, но без някакви грандиозни опасности пред която и да е от двете врати. Ромелу Лукаку на няколко пъти измъчи финландската защита, като се налагаше да бъде спиран от по трима-четирима защитници, а Еден Азар също бе доста активен за "червените дяволи" в първия си мач като титуляр на Евро 2020.

Кевин де Бройне премина безпроблемно през цялата финландска защита в 22-ата минута, но след това подаването му към Лукаку бе пресечено. Финландците от своя страна успяха да се изнесат по-напред по терена и да задържат топката малко повече, но шансовете и за двата отбора продължаваха да липсват. За половин час игра те бяха отправили общо... един удар.

Отработената комбинация между Де Бройне и Лукаку отново влезе в действие - в 38-ата минута халфът достави топката на главата на съотборника си, който стреля, но Лукаш Храдецки улови.

Белгия отново се настани изцяло в противниковата половина, а тийнейджърът Жереми Докю сам създаде може би най-добрата възможност за своя тим - проби навътре от лявото крило и стреля ниско с десния крак. Храдецки обаче се разтегна максимално и изби. В последната минута на първата част Еден Азар падна прекалено лесно в поле, но контактът не бе достатъчен за дузпа.

Статистиката бе красноречива 61% владение за белгийците, както и 10 удара, отново за тях. Финландия нямаше нито един.

Финландците учудващо започнаха по-настоятелно второто полувреме и тестваха белгийците с няколко нападения, като в първата минута на тази част отправиха два удара към вратата след нито един за първите 45 минути. После обаче Белгия пак започна да диктува темпото, търсейки начин да отбележи. Футболистите на Роберто Мартинес не бяха особено ефективни, а като основна причина за това можем да посочим добре подредените линии на съперника, както и четирите спасявания на Храдецки към този момент.

В 63-ата минута Еден Азар бе спрян от Храдецки при най-чистата възможност за своя тим. Витцел го намери на отлична позиция на 5-6 метра от вратата, но поредната брилянтна намеса на финландския вратар със словашки корени предотврати гол.

До болка познатата комбинация между Де Бройне и Лукаку завърши с гол, на който белгийците не можаха да се зарадват две минуте след това. Таранът отново игра на ръба на засадата, като проверката на ВАР показа, че е бил в нередовна позиция, при която пое пас от дълбочина на Де Бройне и стреля встрани от обсега на Храдецки за попадение, което бе отменено.

Белгия поведе благодарение на автогол девет минути след незачетения гол. Томас Вермален стреля в гредата след корнер, а след това брилянтният до момента Храдецки я вкара в мрежата си с ръка, опитвайки се да я избие - 0:1 четвърт час преди края.

Малко след това Лукаку все пак успя да вкара.

Деветката пое топката с гръб към вратата, завъртя се и остави Храдецки на място с изключително силен и добре насочен шут в долния ляв ъгъл - 0:2 девет минути преди края, а малко по-късно нападателят напусна игра, за да получи аплодисментите на белгийските запалянковци в Санкт Петербург.

За Финландия остава надеждата, че ще попадне сред четирите най-добри трети в крайното класиране.