"Имаха един десен бранител, Артур. Цял мач го носих на гръб из терена.

С Бонев се разбирахме и без думи, аз на него, той на мен - гол. Португалците бяха много силен отбор, но в този мач ги надиграхме напълно".

Георги Денев обича да се сеща за този паметен двубой от 2 май 1973 г., в който България поваля една от най-силните генерации на Португалия в световна квалификация.

На "Васил Левски" еуфорията е пълна, а комбинацията Денев - Бонев прави чудеса в атака.

Еузебио и компания са надиграни напълно. Връщаме ви във фоторазходка към още един страхотен и незабравим ден на Националния стадион със снимките на Иван Григоров.

ВИЖТЕ УНИКАЛНИТЕ ФОТОСИ ОТ МАЧА С ПОРТУГАЛИЯ>>>

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

В тази шеста квалификационна група за Мондиал 1974, българите попадат в компанията на португалците с Перлата от Мозамбик, както и на Северна Ирландия с Джордж Бест в състава. И двата отбора с по една суперзвезда и много популярни имена за европейския футбол, са пропуснали Евро 1972 драматично, отпадайки в края на квалификациите. И са амбицирани да играят на световното в Германия.

Ние също не сме играли на европейското, пак заради една грешка в квалификациите, където изпреварваме Франция, но оставаме зад унгарците.

За Мондиал 1974 се класира само победителят в групата и България се нуждае от всички възможни точки срещу Кипър, да бие португалси и северноирландци у дома и за не загуби от тях навън. Това е планът, начертан от селекционера Христо Младенов.

Стартираме с 3:0 у дома над британците, като две дузпи (вкарани от Бонев) помагат. Следва 4:0 в Кипър, където Зума пак бележи два пъти, а Денев и Начко Михайлов добавят по едно попадение. Тази атака се очертава като атомна.

И третото изпитание е с Португалия на 2 май 1973-а. Над 55 хиляди по трибуните, еуфория, надежда...

Начко удря гредата, преди двоен пас Денев - Бонев да изведе крилото срещу вратаря Енрике и Кучето, както е наричан русокосия №11, да открие резултата. Той тормози цял мач Артур Корея, десния бранител, считан за един от най-силните в Европа по това време (от Бенфика).

Денев и Бонев подхващат атаката и в 60-ата минута, правят поредния си двоен пас, а топката стига до Михайлов сам срещу вратаря. Той стреля пак в гредата, но Зума довкарва отскочилата топка - 2:0!

Португалците до този момент нямат положение. Нене, който е влязъл като резерва, използва една грешка на Аладжов и бележи 16 минути преди края. Но нашата отбрана не дава повече шансове и ключовата победа е факт.

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Следват стратегически равенства 0:0 в Шефийлд със Северна Ирландия и 2:2 в Лисабон с португалците (пак 2 гола на Бонев), преди на 18 ноември 1973-а да затворим квалификациите с домакинско 2:0 над Кипър (Денев и Божил Колев).

С 10 точки от 4 победи и 2 ремита, със само три допуснати гола (от португалците), сме първи и отиваме на Мондиала. Там Денев е избран в идеалния отбор на първата фаза, а България отпада с една загуба от великия тим на Нидерландия с Кройф. Другите два мача завършавт 1:1 с Уругвай и 0:0 с Швеция, като и в двата имаме шансове да спечелим.

Но самото класиране - тогава от Европа отиват едва 8 тима, е огромен успех. Особено в група с две "Златни топки" - Еузебио и Джордж Бест. Перлата от Мозамбик се отказва месеци след двубоя в София - той е вече на 31 години и влиза в заключителните етапи от кариерата си, поне на най-високо ниво. 18 месеца след мача срещу българите, Еузебио напуска Бенфика след 14 сезона там, за да потърси щастието (и изкушващи финансово договори) зад Океана в Канада и САЩ.

ВИЖТЕ УНИКАЛНИТЕ ФОТОСИ ОТ МАЧА С ПОРТУГАЛИЯ>>>

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg