Пред препълнените трибуните на "Колежа", Ботев (Пловдив) за втори път победи ЦСКА - този път с 2:0, като по този начин с общ резултат от 3:0 се класира на финал за Купата на България.

Това ще е трети финал за Ботев в последните осем издания на надпреварата и първи от кошмарното пловдивско дерби, което "канарчетата" загубиха с 0:1 от Локомотив през 2019-а.

Преди седем години пък Ботев дори успя да вдигне трофея, с победа от 2:1 над Лудогорец, като по всяка вероятност това ще е големият финал в турнира и тази година, защото разградчани спечелиха първия си полуфинал срещу Хебър с 3:0, а утрешният финал изглежда протоколен.

Победата на Ботев също така означава, че по всяка вероятност ЦСКА ще изпрати нов нулев сезон - без трофе. Купата вече е в историята, а макар математически титлата все още да не е решена, то при 10 точки изоставане зад Лудогорец и оставащи четири кръга, сами разбирате, че мисията е невъзможна.

На фона на двете спечелени Вечни дербита в рамките на 20 дни, ЦСКА продължи да записва разочароващи резултати в почти всички останали мачове.

"Червените" направиха задачата си твърде трудна още преди две седмици, когато загубиха домакинството си с 0:1, а днес голям обрат нямаше, защото бе записано второ поражение.

Снимка: БТА

Но сценарият нямаше как да е по-тежък за гостите от София, защото още в четвъртата минута Ботев вече водеше, а общият резултат бе 2:0.

При една контраатака, както и се очакваше да процедира Ботев, Ивелин Попов бе изведен зад отбраната и с чудесен диагонален шут най-опитният в редиците на домакините откри.

Ясно бе, че оттук насетне ЦСКА ще трябва да прави истински подвиг, но "червените" надежди можеше да са далеч по-сериозни при изравняване до почивката, а шансов за подобно нещо имаше.

Снимка: БТА

Стражът Хидает Ханкич на два пъти се намеси геройски в рамките на минута, а малко по-късно босненецът със сетни сили изби удар на Хайнц в гредата.

Докато след откриващия гол ЦСКА изпитваше своите трудности по терена, трябва да отчетем, че втората половина на полувремето изцяло принадлежеше на гостите, които направиха всичко възможно да изравнят.

Поредния, а може би и най-чист шанс се откри пред Джоната Линдсет в самото начало на второто полувреме, но отново Ханкич бе препятствието, което лиши ЦСКА от изравняване.

А с напредването на минутите, ЦСКА започна да атакува все по-смело, което откриваше и доста шансове за втори гол на Ботев. Тибо Вион нацели собствената си греда с глава, а след това и Бусато трябваше да оставя "червените" в мача.

Снимка: БТА

Но всичко приключи с поредната контраатака в 81-ата минута, топката достигна до появилият се от пейката Дилън Мертенс, който с отлично насочен удар от границата на наказателното поле реши всичко - 2:0 в мача и 3:0 общ резултат.

Така Ботев се класира на своя 14-и финал за Купата. Статистиката не е особено оптимистична, защото 10 от тях са загубени, а само три спечелени, но последният от тях бе именно срещу Лудогорец през 2017-а.