Сезонът в Първа лига стартира вчера, а още след дебютните два мача за първенството имаме първите скандали и сериозни недоволства.

На фона на два двубоя в разгара на летните горещини, видяхме само един гол, доста картони и нарушения, а акцентът бе недоволството на двама от най-опитните треньори по родните терени.

Става въпрос за Илиан Илиев, който въпреки позицията си на национален селекционер не спести нищо на единия си работодател в лицето на БФС и най-вече спортно-техническата комисия.

Другият афектиран треньор, вдигнал скандал след мача пък бе Златомир Загорчич, като неговите претенции бяха насочени към съдийството.

Първи избухна Илиан Илиев, който след нулевото реми между Черно море и ЦСКА 1948 разкритикува Спортно-техническата комисия за ранния час на мача, който е започнал в 18:45 при над 30 градуса. Той уточни, че не това е причина неговият тим да не победи, но го посочи като мотив за бавния футбол през голяма част от мача и каза, че доста хора в БФС само отчитата дейност.

"В тази обстановка не е сериозно да се играe, започваш мач на 36 градуса ...

Футбол видяхме само в последните 25 минути, когато момчетата се освежиха и слънцето се скри. Всичко това е просто отчитане на дейност. Сменяват началния час от 18:30 на 18:45, не го правят с повече, за да могат гостите да си хванат самолета за София.

Не мислим как да правим продукта си по-добър, а само изпълняваме молби и отчитаме дейност.

За мен мачовете трябва да се играят по-късно, имаме три спортни канала - да се играят по едно и също време. Всичко друго е отчитане на дейност. Търсим да вдигнем качеството на играта, но това няма как да се случи. Като национален селекционер бях говорил с хората, които определят програмата, те направиха точно обратното. Това показва тежестта на националния селекционер. Сега играем рано, другия понеделник късен мач три дни преди реванша, но да не влизаме в подробности", сподели Илиев.

Снимка: АР/БТА

30 минути след неговото интервю стартира вторият мач за сезона, в който Крумовград победи Славия с 1:0.

След края на срещата Златомир Загорчич бе буквално побеснял и дръпна няколкоминутен монолог, в който нарече съдиите "убийци на футбола".

Подобно на Илиев той уточни, че не реферът е основната причина Славия да загуби, но с подобни хора начело на мачовете футболът в България няма как да се развива.

Претенциите бяха накъсването на играта и твърде малкото игрово време за според него заради излишните нарушения.

"Не мога да кажа нещо лошо за футболистите. Нещото, което най-много ме ядоса - продължението на мача от 5 минути бе много срамно. Второто полувреме се игра, горе-долу, 15 минути. Може би и по-малко.

Не виждам какъв е проблемът да се вдигне 10-12 минути продължение. После съдиите обвиняват треньорите, че се ядосват и псуват. Дават им картони. Кой ще накаже съдиите за тези неща? Кой? Чухме ли нещо? През миналия сезон имаше две съдийски грешки. Аз бях наказан. Оправдават ги съдиите. Какво да си говорим? За футбол ли?

Хайде да има футбол. Гледахме европейското първенство - единоборства, динамика. На мача имаше динамика. Да, Крумовград успя да отбележи гол. Но какво правиш през второто полувреме?! Накъсваш постоянно играта, позволяваш на Крумовград да прави каквото си иска и губим време. А искаме да гледаме хубав футбол. По кой начин да го направим?

Това са хората, които убиват футбола, ако продължават по този начин. Срамно е! Кацаров излиза четири минути и половина само той. Шест смени. Колко излизат- пет минути. Да не се заблуждаваме. Искаме да правим нещо. Ако така го правим, ОК.

Не можем да говорим за футбол. Това са хората, които убиват футбола. Убиват го. Не позволяват да има игра, динамика. Всяко едно нарушение се свири фал, дават се картони за глупости. Не можем да разберем защо. Търся отговора и този отговор няма да го получа никога. Имах ситуация от миналия сезон. Един от съдиите ми се обажда през футболист, за да ми се извини, че не е свирил дузпа. Нормално ли е? Не е нормално.

Дайте да играем. Който е по-добър, да спечели. Днес Крумовград успя да спечели трите точки. Честито на тях! Ние гледаме да спечелим следващия мач. Но начина на действие на съдиите... не знам. Не заслужават тези съдии да са в "А" група", сподели Заорчич.