Първият същински ден на световното първенство по футбол в Катар предложи оправда очакванията за три много любопитни двубоя, които си заслужаваше да изгледаме заедно.

Следобедът започна с двубой между суперфаворита в Група "B" Англия и големия аутсайдер в нея Иран, но малцина очакваха да се случи това, което предстоеше - 6:2 за "трите лъва".

Азиатският тим на Карлуш Кейрош си изгради добра репутация в последните години и бе впечатляващ в квалификациите. В първият половин час игра солидно и допусна един удар в гредата, но нищо не предвещаваше разгром.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДЕНЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

След това Англия се развихри и вкара три попадения до края на полувремето чрез Джуд Белингам, Букайо Сака и Рахийм Стърлинг. Иран беше в нокдаун и допусна нови три гола през втората част, като техни автори бяха Сака и резервите Маркъс Рашфорд, и Джак Грийлиш. Все пак с двете си попадения Мехди Тареми показа, че Иран може да е заплашителен в атака и другите два отбора в тази група трябва да внимават.

Снимка: Getty images

Иначе Англия тръгва ударно и си осигурява спокойствие, което вероятно ще донесе лесно излизане към осминафиналите. Какво ще става там е рано да се говори.

Във втория мач от днешната програма на сцената излязоха шампиона на Африка Сенегал и завърналия се на световни първенства отбор на Нидерландия, който пропусна Мондиал 2018.

Отборът на Луис ван Гал логично бе в ролята на фаворит и спечели с 2:0, но след две много късни попадения на Коди Гакпо и Дейви Класен при първите точни удари.

Сенегал някак наивно изпусна равенството и има за какво да съжалява, макар че ще е в ролята на фаворит срещу Катар и Еквадор. Що се отнася до "лалетата", стартът е солиден и подобно на Англия дава платформа за спокойствие при следващите мачове. И тук можем до голяма степен да говорим за осигурено класиране напред, предвид че единият от мачовете ще е с домакина Катар.

В третия мач за деня САЩ и Уелс завършиха наравно 1:1 в групата на Англия. Резултатът бе абсолютно закономерен, тъй като отборите на Грег Берхалтър и Роб Пейдж си разделиха по едно полувреме.

САЩ поведе в 36-ата минута с гол на Тимоти Уеа след най-хубавата атака на Мондиала до момента. Синът на носителя на златната топка Джордж Уеа обаче беше разочарован от капитана на "драконите" Гарет Бейл през второто полувреме. В 82-ата минута шампионът на САЩ с Лос Анджелис бе точен от дузпа, която той сам си изработи.

Този мач се превърна и в много здрава битка между два равностойни отбора, като ще се надяваме да има още много такива в груповата фаза, а и разбира се елиминациите.

А най-хубавото е, че от утре мачовете стават по четири на ден!