Петият ден на Европейското първенство в Германия предложи два мача от последната Група "F", с която се затвори първия кръг от груповата фаза на надпреварата.

Първият мач се игра в Дортмунд и противопостави Турция и дебютанта Грузия, които на теория ще са сред отборите, които да се борят за второто място.

Турция победи с 3:1, но резултатът до голяма степен може да се счете за заблуждаващ, тъй като грузинците играха много силно и щяха да спечелят точка или три, ако бяха вкарали поне част от множеството си голови положения.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ ДЕН №5 НА ЕВРОПЕЙСКОТО >>>

Фаворитът в мача Турция поведе с фантастичен гол на Мерт Мюлдюр през първата част преди Грузия да изравни чрез Гиорги Кочорашвили. Двата отбора излязоха за втората част при равенство, а суперталантът на Реал Мадрид Арда Гюлер показа класата си, носейки поредният фамозен гол на първенството. Последваха пропуски на Грузия, включително и в самия край, за да се стигне до трети гол на Турция, дошъл след удар на Карим Актюркоглу на празна врата.

За съжаление преди мача се стигна до грозни сцени на трибуните, като фенове на двата отбора се биха, а след това турците освиркаха грузинския химн.

В късния мач, който се игра в Лайпциг, Португалия също в ролята си на фаворит победи Чехия с 2:1, но далеч не впечатли с представянето си.

Чехите играха много солидно в защита и ограничиха съперника през първото полувреме. Във второто успяха и да го шокират с красив гол на Лукаш Провод. Португалия бързо изравни чрез автогол на Робин Хранац, а в 92-ата минута стигна и до пълен обрат, като същият бранител направи груба грешка, за да подари попадение за Франсиско Консенсао.

Така Турция е първи в класирането с три точки, колкото има и вторият Португалия. Чехия е на третата позиция, а последен е тимът на Грузия.

На 22 юни Грузия играе с Чехия от 16 часа, а от 19 часа Турция и Португалия влизат в директна битка за първото място.