Аякс отстрани Панатинайкос в мач, който ще бъде помнен дълго за десерт на евровечерта в четвъртък. Всъщност трилърът завърши след полунощ наше време, след като се наложи двата отбора да бият 34 дузпи, за да има победител.

В повторение на финал за купата на шампионите (от 1971 г.), два от славните тимове на континента се изправиха в реванша в Амстердам след 1:0 за Аякс в Атина преди седмица. Но екзекуторът на българския Ботев в предходния кръг никак не бе готов да се откаже. ПАО вкара в 89-ата минута чрез Тете и изравни общия резултат - 1:1.

Продълженията не донесоха голове и се стигна до дузпи, а там драмата бе като за филм.

Още първият удар на Манчини от гостите бе спасен от Ремко Пасвир, 40-годишния вратар на Аякс. Последваха три точни удара на съотборниците му, преди Бриан Броби, централният нападател, да изпусне мачбол при 4:3.

При 5:5 Максимович стреля за ПАО, но Пасвир спаси. И дойде мачбол за Траоре от Аякс, но той не вкара.

Последва ново спасяване на беловласия ветеран на вратата на колоса от Амстердам - срещу Ингасон, но Баас изпусна нов мачбол, трети за домакините!

Следващите 14 дузпи (по 7 за двата тима) бяха реализирани, за да дойде ново спасяване на Пасвир, който междувременно бе вкарал и своя удар от 11 метра. Спаси шута на Младенович при 12:12 и даде нов мачбол в краката отново на Броби - двата отбора се бяха "извъртяли" и пак биеха първите изпълнители. Но деветката пак пропусна!

Ново спасяване на Пасвир, този път срещу Вилена. И при дузпа №34 най-сетне Антон Гаел вкара и донесе победата на Аякс с 13:12.

Невероятно. Пет спасени дузпи от 40-годишния вратар, плюс една майсторски вкарана от него! Сесията на дузпите продължи 26 минути, повече от половин полувреме! И това - след 120 минути футбол.

Не бе подобрен рекордът за най-високо резултатен двубой в Европа след дузпи (14:13), но в онзи мач на Гленторан и Гзира се биха само 32 дузпи.

Аякс отива на плейоф в Лига Европа срещу полския Ягелония, а ПАО ще играе в този на Лигата на конференциите срещу френския Ланс.