Десетте най-големи сензации на световни първенства по футбол
Защо случилото се с Аржентина и Германия в последните два дни следва традицията
Има една старо заклинание, че футболът е най-непредсказуемата игра. И на неговата арена винаги са възможни огромни изненади. А наред с имената на световните шампиони, в незабравимите спомени са се превърнали и много случаи в които прашката на Давид е сработвала срещу Голиат.
Във всяко едно отношение световното първенство в Катар е необикновено. И в неговото русло още в първите четири дни гръмнаха две атомни футболни бомби. Аржентина и Германия, които преди 8 години играха на финала в Рио де Жанейро, а съвкупно притежават 6 световни титли, загубиха съответно от Саудитска Арабия и Япония. Бяха сразени от представители на най-слабия във футболно отношение континент. И естествено това разбуни духовете, защото в модерната епоха всяко подобно събитие се свързва със зависимости от залози. И то не е трудно да се предположи, защото 9 от 10-те реклами на тв екрана са букмейкърски компании. Теориите на конспирациите стартират от коефициенти 200,00 за обръщане на резултата при Аржентина и Саудитска Арабия и 100,00 за същото на Германия - Япония. А преди години никой не се съмняваше в сензациите и те се приемаха за чиста монета. Какво ли не прави модерната епоха!
1. Първото прострелване в крака датира от световното първенство през 1938 година във Франция.
През съвременната призма победа на Швейцария над Германия не изглежда като чудо на чудесата, но не и когато на терена са малка, неутрална Швейцария срещу тръгналата да завоюва целия свят нацистка Германия, известна и като Третия Райх. Участието на Германия на световното през 1938 е единственото под флага с пречупения кръст. А само два месеца преди началото на турнира се случва събитието, което е останало в аналите като Аншлуса между Германия и Австрия. И двете актуални футболни сили произвеждат общ Вундертим, който е фаворит за титлата. Но швейцарците не мислят така и се опъват на "машината за победи" на 4 юни. Мачът завършва 1-1 и следва преиграване 5 дни по-късно. Този мач на "Парк дьо Пренс" е първата колосална загуба на Хитлер. Германският тим повежда набързо с 2-0, но "кръстоносците" обръщат мача до 2-4. Ил Дуче Мусолини въздъхва облекчено, защото пътят към втората титла на неговата "Скуадра адзура" е открит.
2. Може би най-голямата сензация, която няма как да бъде изместена от най-високото място на почетната стълбичка е победата на САЩ над Англия с 1-0.
Само намеквам без никакви задни мисли, че същият мач ще се състои на световното в Катар! Но без никакви допирателни точки, защото отборът на САЩ от 1950 е несравним и е без аналог.
На практика в Щатите футболът е напълно непознат и никой не го практикува, когато отеква новината за победата в Белу Оризонте. Невероятната история вече е направена на филм с името "Мачът на техния живот", като сред актьорския състав се откроява шотландеца Джералд Бътлър. А единственият гол в мача бележи хаитянинът Джо Гаетинс, който е играл за своята родина преди да облече екипа на САЩ. Успехът на американците е с особен статут, защото това е първата загуба на Англия при появата на световно първенство. Най-добрите според самите тях, футболисти в света демонстративно отказват да се включат в първите три издания, а загубата от САЩ болезнено разбива мита за тяхното величие и футболна недосегаемост.
3. През 1958 година се провежда световно първенство в Швеция, чийто регламент до голяма степен определя бъдещето на това най-значимо събитие.
16 отбора в 4 групи, всеки срещу всеки, четвъртфинали, полуфинали и финал. Но си има и своята специфика и тя се нарича плейоф. В няколко от групите отборите с равен брой точки играят четвърти мач. Точно в такъв мач за класиране на четвъртфинал се срещат дебютантът Уелс срещу суперсилата Унгария. Макар и отслабен след събитията през 1956 година, тима на "маджарите" е смятан за фаворит в турнира. Няма го Пушкаш, но в тима е великият Божич. Уелс и Унгария завършват наравно в първия си мач в групата и 9 дни по-късно на "Росунда" в Стокхолм се изправят отново един срещу друг в най-слабо посетения мач на всички световни първенства. И сензацията става факт след като островитяните обръщат двубоя от 0-1 през първото полувреме, до 2-1 през второто. Така мечтаният финал преди финала между Бразилия и Унгария остава неизигран. Уелс се върна 64 години по-късно отново на световно, а Джими Мърфи сътвори две отметки за историята. През 1958 година пое като мениджър Манчестър Юнайтед след катастрофата в Мюнхен, а през лятото на същата година спечели слава за Уелс на световното.
4. Следващата бомба е доказателство колко е трудно да се определи размера на поразяването.
А взривът на 19 юли 1966 година трябва да е бил с много мегатонове. На стадион "Еърсъм Парк" в Мидълзбро се случва събитие, което и 58 години по-късно остава без разумно обяснение. КНДР или Северна Корея побеждава Италия с 1-0 и се класира в четвъртфиналите на световното първенство в Англия. Може би си заслужава уточнението, че на терена са Факети, Ривера и Мацола. Кой от кой по-златен в славната историята на италианския футбол. Същите тези футболисти две години по-късно печелят европейска титла , а през 1970 година стигат до финал на световното в Мексико. Много неща са написани и изприказвани за уникалната, неповторима случайност в онази победа на севернокорейците. Но значението на един резултат, получен на Мондиал е с несравним резонанс. За протокола - гола вкарва Пак До-Ик със страховит удар извън наказателното поле (на основната снимка горе).
5. Пренасяме се в модерната ера с първото световно първенство с 24 участника и огромен брой двубои.
Могат да се водят много ожесточени спорове, но световното първенство в Испания през 1982 година си остава най-великото в историята на футбола. Заслугата затова не е на Германия, тогава под името ФРГ, но пък Бундестима се отчете с нещо, което после им стана навик. По едно и също време на стадион "Васил Левски" Левски газеше ЦСКА с 4-0 в мач за купата, а Алжир развенчаваше мита за непобедимостта на Германия на стадион "Молинон" в Хихон. Първото полувреме не предвещаваше бурята в която бяха пометени "бяло-черните" само за 14 минути през втората част. Рабах Маджер откри резултата с онзи фамозен, незабравим гол с петичка. Щурмът на "панцерите" доведе до изравняване чрез Румениге. А само минута по-късно Белуми пренаписа окончателно историята. Отбор от Африка победи актуалния европейски шампион и това си беше истинска сензация.
6. И следващото, също велико световно първенство се проведе в Италия през 1990 година.
Хубави времена за футбол и мечти за по-добър свят! И още на откриването на голямото шоу Камерун хвърли бомбата с победа над световния шампион Аржентина. Африканците вече бяха направили забележителен дебют през 1982 година, но никой не предполагаше на какво са способни 8 години по-късно с големите си звезди Томас НКоно и Роже Мила. Но героят се оказа различен от Мила. В 67-а минута Франсоа Омам Биик вцепени "Сан Сиро", преди да започнат френетичните аплодисменти. Себичният Диаго Армандо Марадона така и не разбра как неочаквано му бе откраднат празникът. Впоследствие Камерун би и Румъния, стана първи в групата, отупа и Колумбия в осминафиналите, а зрелището срещу Англия в четвъртфинала и до днес е в топ 10 на всички Мондиали.
7. Вече сме в нашия 21-и век, когато чудесата станаха тенденция.
Може би заради глобализацията и увеличената бройка до 32 на участниците. И отново в откриващ мач на световно, както много пъти преди това, актуалният световен първенец пие горчивата чаша до дъно. Този път това са "петлите", а съперникът отново е от Черния континент. Ролята на Камерун, този път се изпълнява от Сенегал. Дебютантът на световно първенство подряза крилцата на "петлите" в чийто състав са всички мускетари без най-важния - Зинедин Зидан. И точно неговото отсъствие води до провал, който може да бъде изравнен само с гола на Костадинов в последната минута на "Парк дьо Пренс".
Франция остана последна в групата и защитата на титлата се оказа пълно фиаско. И потеглянето към пропастта го осъществи Папа Буба Диоп в 30-а минута на мача, когато отбеляза единственото попадение. За огромно съжаление, Папа Буба Диоп (на снимката долу в момент от мача) почина на 40-годишна възраст през 2020 година. Но постижението му остава завинаги. Като паралел със сегашното първенство може да се отбележи и сензационната победа на САЩ над Португалия в груповата фаза с 3-2.
8. Световното в Германия мина без никакви усложнения за великите сили и с триумф на европейската школа.
Но тъмните облаци надвиснаха над фаворитите за следващото през 2010 година, дори и поради фактът, че за пръв път се провеждаше през зимата. След това стана практика през 2014 година в Бразилия и сега в Катар. През 2010 година отново го отнесе световният шампион, но този път не в мач на откриването. Словакия срази Италия с 3-2 и изпрати "адзурите" у дома на топло. Поредната трагедия в синьо дойде в последния мач от групата, в който Италия излезе само за победа, защото преди това бяха фиксирали равенства с Нова Зеландия и Парагвай. И тази толкова лека група се оказа непреодолимо препятствие за Буфон, Канаваро и компания. Злополуката се очерта релефно още през първото полувреме, когато Роберт Витек изведе Словакия напред в резултата и Италия вече се нуждаеше от пълен обрат. През второто словаците контролираха изцяло нещата на терена, а головете на Ди Натале и Куалярела бяха като зов на отчаянието. И четирикратният световен шампион си взе сбогом с шампионата.
9. И традицията световниян шампион да се сблъсква със сериозни неприятности при защитата на титлата бе продължена в Бразилия през 2014 година.
"Ла Фурия" направи най-злочестия старт на кампанията със срамно поражение от Нидерландия с 1-5. Но да паднеш от Нидерландия с треньор Ван Гаал не е края на света, още повече, че "лалетата" взеха реванш за загубения финал преди 4 години. Но следващият мач срещу Чили се превърна във фиаско за отбора, който бе спечелил всички възможни отличия в предишните 6 години. Непобедимата испанска футболна армада потъна близо до Атлантика, на хиляди мили от кралството на Елизабет I. "Ла Фурия Роха", бранейки своята недосегаемост, излезе в решителен мач на живот и смърт срещу бившата колония Чили. И падна на колене, губейки с 0-2 още през първото полувреме. Иниеста, който беше качил испанския народ в рая, го съпроводи до ада.
10. И на първенството в Русия актуалният световен първенец Германия не се размина с запазената марка "Ватерло за шампиони".
Падението на немците започна както и сега още от първия им мач срещу Мексико със загуба, но след това по чудо оцеляха срещу Швеция. И когато бяха вече си бяха помислили, че най-лошото ги е подминало, паднаха до историческото си дъно (впоследствие се оказа, че са започнали само да го копаят) срещу Южна Корея (долу). Преди 4 години на "Барс Арена" в Казан Германия се нуждаеше само от победа, а противниците играеха само за престиж. И очертанията на трагедията станаха напълно видими в продължението към мача, когато за три минути корейците вкара два гола и изпратиха Германия у дома в пакет с последното място в предварителната група. А по-всичко изглежда, че нещата могат да се повтарят и сега.