Франция започна успешно Евро 2024, след като надви с 1:0 Австрия, било то и с автогол - в крайна сметка победата си е победа. А тази при всички положения бе една идея по-специална за Дидие Дешан. 55-годишният треньор, който е начло на родината си от 2012 година насам, вече има точно 100 спечелени мача като селекционер на Франция.

Бившият халф е далеч пред останалите в класацията по победи като треньор. Второто място се дели от Мишел Идалго и Раймон Доменек с по 41 победи начело на Франция.

Дешан достигна кота "100" в своята среща №154 с "петлите". Той има още 30 равенства и 24 поражения, а статистиката сочи, че е спечелил 64.94% от мачовете си с националния тим в тази своя роля.

Ветеранът Оливие Жиру пък вече е редом до едни от най-големите имена в историята на националния отбор. Нападателят, който е и голмайстор №1 на селекцията, стана едва четвъртият футболист с участие на седем големи първенства (световни и европейски) за родината си.

Преди него с това можеха да се похвалят единствено Юго Лорис (№1 по изиграни мачове), както и абсолютните колоси на френския футбол - Лилиан Тюрам и Тиери Анри, които са печелили както световна, така и европейска титла.

Нещо, към което се стреми и 37-годишният Жиру. Новото попълнение на Лос Анджелис ФК е световен шампион от Мондиал 2018, а две години по-рано бе част от френския тим, който загуби финала на Евро 2016 от Португалия.