Венецуела е сензацията на Копа Америка 2024, след като си осигури класиране за четвъртфиналите преди изиграването на третите мачове в групите.

Историческото футболно джудже и вечен аутсайдер на Южна Америка победи с 1:0 Мексико и събра шест точки, след като не по-малко изненадващо би Еквадор преди 4 дни с 2:1.

Саломон Рондон, капитан и звезда на тима, вкара единствения гол от дузпа в 57-ата минута. В 87-ата мексиканците също получиха право да бият от 11 метра, но вратарят Рафа Ромо спаси удара на Орбелин Пинеда и запази победата на венецуелците.

След края радостта бе луда, а малкото фенове на победители сред 70 000 мексиканци на ултрамодерния "SoFi Stadium" в Лос Анджелис плачеха от историческия миг.

За цялата си история La Vinotinto (виненочервените) бяха спечелили само 8 мача в турнира Копа Америка преди това издание. Сега записаха два успеха за четири дни. Само четири пъти бяха минавали групата, като един-единствен път успяха да елиминират съперник във втората фаза.

Сега са на четвъртфинал, редом със световния и континентален шампион Аржентина, който си осигури място там първи. И още нещо - Венецуела печели групата, още преди да играе с отпадналия Ямайка в последния си мач.

Този отбор никога не е играл на световно първенство, което го прави единствен в Южна Америка с такава статистика. Не е печелил Копа Америка (естествено), а само още един тим на континента не е вдигал трофея - Еквадор.

Именно той бе замесен в другия мач тази нощ.

Ла Триколор спечели с 3:1 срещу Ямайка в Лас Вегас, след като още до почивката си осигури преднина от два гола.

Първо куриозен автогол на Палмър даде аванс на еквадорците, а в добавеното време на първото полувреме от дузпа вкара Кенди Паес, който след турнира отива в Челси.

Михаил Антонио от Уест Хем намали за Реге Бойс, но в края Алан Минда затвърди победата на Еквадор.

Този тим е с три точки, колкото имат и мексиканците.

Задава се мач-война между тези тимове в последния рунд от груповата фаза, който ще реши второто място.