Бразилският Флуминензе се класира за големия финал на Световното клубно първенство, провеждащо се в Саудитска Арабия.

Това се случи след успех с 2:0 над африканския клубен първенец Ал Ахли в полуфиналния сблъсък. ВИДЕО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Така отборът на Флуминензе, който преди по-малко от месец стъпи да върха на южноамериканския клубен футбол с трофея от Копа Либертадорес, ще има възможността и да се превърне в световен клубен първенец.

Разбира се, това може да се окаже доста сложна задача, ако в другия полуфинал между Манчестър Сити и Урава Ред Даймъндс се случи логичното и за петъчния финал се класира английския шампион.

Флуминензе спази трафдицията от 2015-а насам през една година да има южноамерикански тим на финала. В последните три случая тези състави бяха именно бразилски - Гремио през 2017-а, Фламенго през 2019-а и Палмейрас през 2021-а, като и в трите случая трофеят за световен клубен първенец отиваше при европейския представител.

Ал Ахли от своя страна, който е най-титулуваният клуб в света и е истински господар на Египет и Африка, за четвърта поредна година отпадна на полуфинал.

Снимка: АР/БТА

За последно тим от Африка успя да досигне до световния клубен финал преди точно десет години, когато това стори мароканският Рая Казабланка.

А Ал Ахли имаше своите шансове да стори това в днешният изключително атрактивен мач, в който видяхме куп положения и е цяло чудо, че паднаха само два гола.

Още до 20-ата минута Флуминензе нацели две греди, а пък Ал Ахли имаше две стопроцентови ситуации. Мачът бе страхотен, а решителният миг в него дойде в 71-ата минута, когато реферът посочи бялата точка за дузпа в полза на бразилците.

Джон Ариас застана зад топката и вкара, а в самия край на мача, когато играчите на Ал Ахли се бяха втурнали в търсене на равенството, култовият футболист с име Джон Кенеди се разписа за 2:0 и реши сблъсъка.