Реал (Мадрид) и Барселона напълно оправдаха очакванията и изиграха зрелищен двубой помежду си, в който победител бяха домакините от столицата. “Белите” спечелиха с 2:1 в мач, в който имаше абсолютно всичко - гениални отигравния, динамичен футбол, нерви и за капак - червен картон.

С този успех столичани излязоха поне до утре вечер начело в Ла Лига. Те вече имат 66 точки, колкото и съгражданите им от Атлетико, които водеха в класирането досега и са с мач по-малко. Барселона остава на трето място с 65.

Преса от страна на Барселона и типичното за каталунците владение на топката белязаха началото на двубоя, докато домакините от Реал изчакваха възможности за контраатаки.

Именно за столичани бе първата по-сериозна възможност, пропусната от Винисиус в тринадесетата минута, а секунди след това те откриха резултата.

Това стана чрез майсторско изпълнение на Карим Бензема, който вкара с пета на близката гредата след центриране на Лукас Васкес от десния фланг. Французинът се освободи за момент от защитника си и отигра топката по феноменален начин за 1:0.

Голът очаквано доведе до оживление в редиците на Барселона, като всичко по-интересно задължително минаваше през Лионел Меси. Аржентинецът центрира в 16-ата минута, но Дембеле се размина с топката в наказателното поле. Гостите отново окупираха противниковата половина, а в 21-ата минута изстрел на Лука Модрич бе блокиран.

Крилата на Реал бяха светкавични и именно след поредния пробив на Винисиус дойде и втори гол. Бразилецът бе фаулиран от Роналд Араухо фронтално срещу вратата, а Тони Кроос стреля от последвалия свободен удар. Топката се отклони първо в Сержиньо Дест, а после и в Жорди Алба, който бе на голлинията, за да попадне в мрежата - 2:0 в 27-ата минута.

Винисиус бе неуловим за защитата на Барса, а в 34-ата минута Реал бе близо до трети гол след комбинация между бразилското крило и Федерико Валверде, който шутира в гредата. При добавката Васкес стреля силно, но Тер Стеген спаси.

Малко след това Осман Дембеле падна в наказателното поле и от гостуващия тим имаха претенции за дузпа, каквато обаче не бе отсъдена.

В последната минута на полувремето Меси изпълни корнер и завъртя топката така, че тя се удари в далечната греда на вратата на Куртоа, на когото пък му се наложи да отрази още един удар на Лео почти веднага след тази ситуация.

Антоан Гризман се появи на мястото на Дест с началото на второто полувреме, а в 55-ата минута именно френската 100-милионна покупка на Барса стреля от няколко метра покрай вратата.

Междувременно дъждът в Мадрид се засили толкова, че в един момент на терена сякаш имаше завеса.

В 60-ата минута Барселона намалини, при това чрез неочакван голмайстор. Жорди Алба центрира отляво, Гризман прескочи топката, а Оскар Мингеса я прати във вратата с кората си - 2:1.

Още в ответната атака Реал пак удари греда - след рикошет в крака на Араухо.

Малко след това Меси стреля в стената от пряк свободен удар, а в 66-ата минута Реал бе близо до трети попадение, но пасът на Винисиус към нахлуващия на скорост Бензема се забави заради мокрия терен и бе пресечен.

Четвърт час преди края Зинедин Зидан действа смело и направи тройна смяна, вадейки от игра тримата си най-опасни играчи - Бензема, Кроос и Винисиус, а вместо тях се появиха Марсело, Мариано Диас и Иско.

Скоростните атаки се редуваха една след друга и пред двете врати, а в 83-ата минута от Барселона имаха претенции за дузпа, този път доста по-основателни, след като Ферлан Менди видимо помогна на Мартин Брейтуайт да загуби баланс в гонитбата за една топка на крайната линия.

В самия край на срещата Каземиро бе изгонен след два експресни жълти картона в рамките на само няколко минути. От последвалия свободен удар Меси отново не успя да отбележи. В 93-ата минута Марсело се озова сам срещу Тер Стеген, но се засуети и не успя да стреля.

Резервата Илаиш Mориба нацели напречната греда в последната минута след чудесно поемане на топката и удар от воле, като това бе и последното действие в дербито, завършило с победа за Реал.