Словакия победи Белгия с 1:0 във втори мач от група "Е" на Евро 2024, който завършва с крушение за фаворита в него. По-рано днес Украйна отстъпи с 0:3 на Румъния и така след изиграването на първите мачове лидерите в класирането определено са изненадващи - словаци и румънци. Мачът във Франкфурт ще се запомни както с изненадващия резултат, така и с това, че Ромелу Лукаку вкара два пъти за Белгия, но нито един от головете му не бе зачетен.

По традиция белгийската селекция нямаше проблем в създаването на възможности в предни позиции, но при единственото редовно попадение в мача, това на словашките национали, за пореден път се видяха проблемите в защита на загубилия днес отбор.

Белгийците пропуснаха чудесен шанс да вкарат още в трета минута на мача, когато отлично развила се атака, преминала последователно през Жереми Доку и Кевин де Бройне завърши с недостатъчно силен шут на Ромелу Лукаку от иначе отлична позиция.

А малко след това Словакия шокира съперника си и поведе в резултата. След 7 минути футбол Иван Шранц прати топката във вратата на Коен Кастеелс, след като защитата на "червените дяволи" не успя да изнесе топката от собственото си наказателно поле, тя се озова в Юрай Куцка, а той стреля от 13-14 метра. Вратарят спаси, но при добавката от малък ъгъл Шранц бе точен за 1:0.

Фаворитът започна да търси още по-усилено първия си гол, с който да изарвни резултата. Но словаците показваха завидно спокойствие и добро подреждане в защита, като не изпаднаха в глуха отбрана, а при всяка отворила се възможност тръгваха в атака. Напълно логично самочувствието им се увеличаваше с напредването на времето, а пък Белгия така и не успяваше да отбележи. В 21-ата минута Леандро Тросар пропусна да накаже грешка на словашкия вратар Мартин Дубравка, който бе излязъл пред наказателното си поле и сбърка при един пас. Тросар обаче стреля над останалата празна врата. Десет минути преди края на полувремето Де Бройне достави от корнер топката точно на главата на Амаду Онана, а той стреля от точката на дузпата, но слабо.

Лукаш Хараслин създаде работа на Кастеелс с хубаво воле след центриране на Куцка, но с недостатъчно сила малко преди почивката. Лукаку се "отличи" с още един сериозен пропуск в 42-ата минута, когато след пас от дълбочина бе изведен сам срещу вратаря, но действа прекалено бавно и прати топката покрай вратата.

Белгийски натиск даде начало на второто полувреме и в 55-ата минута футболистите на Доменико Тедеско най-сетне стигнаха до гол. Но се зарадваха само за кратко, тъй като се оказа, че Лукаку е в положение на засада. Тросар центрира, Онана свали топката с глава към звездата на своя тим, а той бе точен от по-малко от метър. Но в крайна сметка - от нередовна позиция и попадението му бе отменено.

Вратата на Словакия бе под жестока обсада, а положенията се редяха едно след друго, но не и така жадувания гол. При едно от тях Давид Ханцко удари главата си в коляното на съотборник, след като изчисти топката от гол линията и се наложи играта да бъде спряна, за да получи той медицинска помощ.

С напредването на времето напрежението в белгийските редици видимо се покачваше, а Кевин де Бройне не срещаше кой знае каква подкрепа от съотборниците си, макар да правеше всичко по силите си да ги извежда на добри позиции. Освен това около 20 минути преди края можеше да се стигне до дежавю от първия гол, след като Фаес бе притиснат от словашки играч близо до собствената си врата, но тази ситуация се размина безболезнено.

Само с две подавания Словакия стигна до наказателнот поле на противника в 76-ата минута, а резервата Давид Стрелец опита майсторско отиграване с пета, но не успя да отбележи. "Соколите" постепенно се прибраха зад центъра, като се концентрираха върху това да отбиват белгийските нападения, предусещайки, че с всяка следваща минута се доближават все повече до успеха.

Четири минути преди края Лукаку отново вкара, като този път бе в редовна ситуация, но и второто му попадение за 1:1 не бе зачетено. Не по негова вина, а след намеса на ВАР, при която повторенията показаха, че топката е закачила ръката на Луис Опенда преди той да направи асистенция.