Франция потегли с победа в мисията си да стане европейски шампион. "Петлите" победиха с 1:0 Австрия в двубой, в който разликата дойде от автогол, дело на Максимилиан Вьобер от австрийците и оказал се напълно достатъчна разлика в полза на футболистите на Дидие Дешан. Макар да бе отбелязан само един гол, двата отбора изиграха зрелищен двубой с множество атаки и положения, като повечето възможности бяха на сметката на французите, но и загубилия тим имаше своите шансове.

Освен това срещата на два пъти бе прекъсвана, защото френски футболисти се оказаха окървавени - първо Антоан Гризман след сблъсък с рекламите, а после и Килиан Мбапе след близка среща с рамото на противников защитник.

Въпреки загубата австрийската селекция остави отлични впечатления със себераздаването си, пресата и като цяло здравата си игра.

Мбапе надбяга австрийския защитник Щефан Пош в осмата минута, напредна по лявото крило и стреля по земя, но последва спасяване на Патрик Пенц.

Четири минути по-късно пак имаше опасен френски набег по левия фланг, този път на Тео Ернандес, който центрира успоредно на гол линията, ала нямаше негов съотборник, който да засече топката.

Австрийците не си поплюваха по отношение на това как да спират съперника и рано-рано респектираха "петлите" с няколко твърди влизания, едно от които костваше жълт картон на Максимилиан Вьобер.

В средата на първото полувреме Кристоф Баумгартнер прекалено лесно елиминра опеката на двама френски защитници и влезе в наказателното поле, но там се засуети и бе спрян. Aвстрийците изглеждаха все по-комфортно на терена, а пресата им дълбоко в половината на Франция определено работеше. Футболистите на Дидие Дешан трудно изнасяха топката, като се налагаше това да става посредством дълги пасове към крилата.

След малко повече от половин час игра австрийците стигнаха и до първия си точен удар, дело на Конрад Лаймер, но все пак спасен от Майк Менян. А в 35-ата минута капитанът Забицер свали елегантно топката към Баумгартнер, който пропусна най-зистата ситуация в мача до момента - сам срещу френския вратар.

А едва няколко момента по-късно се стигна и до първия гола в мача, който бе на сметката на Франция. Капитанът Мбапе проби по крайната линия, центрира, а топката отиде на главата на Максимилиан Вьобер и той я заби в собствената и врата.

Определено тежък миг за австрийския тим, който до този момент се бранеше безупречно срещу страховитата френска атака.

Втората част започна със здрав сблъсък край тъчлинията, в следствие на който Антоан Гризман се оказа с разкървавена глава, тъй като се удари в рекламно пано.

В 55-ата минута Мбапе пропусна най-добрата възможност в мача досега. Светкавично бързата десетка изскочи зад защитата в червено, надбяга преследващия го защитник, но сам срещу врата не успя да отбележи втори гол за своите.

След близо час игра Ралф Рангник потърси нови варианти за своя тим в предни позиции, като пусна в игра Марко Арнаутович и Патрик Вимер. В една от следващите атаки австрийците поискаха дузпа, след като Забицер падна след съприкосновение с двама защитници на Франция, но наказателен удар не бе отсъден.

Точно както в началото на мача Ернандес нахлу на скорост отляво, но този път в 65-ата минута и пусна нов остър пас по земя, който обае Гризман пропусна да засече за сантиметри и да го прати в мрежата.

А в 78-ата Баумгартнер бе изведен сам срещу Мейнян, като до гол не се стигна, но имаше доста тежък сблъсък между двамата и това доведе до кратко спиране на играта, също както и за жълт картон за австрийския футболист.

Неуморният Н'Голо Канте осуети стопроцентова голова възможност за Австрия в 84-ата минута, когато не се отказа в преследването на Патрик Вимер и в крайна сметка изби топката от краката му, спирайки го да изскочи сам срещу Мейнян. Мбапе пък бе сменен малко преди края, тъй като след сблъсък с австрийски защитник при корнер се каза с разбит нос и стана вторият окървавен френски футболист.

Освен това суперзвездата на Франция си навлече гнева на австрийските фенове с неособено спортсменска постъпка - преди да бъде изваден от игра той първо напусна терена, за да му бъде оказана медицинска помощ, но след завръщането си на терена просто седна край тъча, за да губи време.

Съмненията са, че новото попълнение на Реал (Мадрид) е със счупен нос.

Съдията даде 9 минути продължение, в които Оливие Жиру пропусна да реши всичко, а Австрия също изпусна шанс да изравни в самия край.

Така след първите мачове в група "D" с актив от по 3 точки са французи и нидерландци, докато поляци и австрийци ще търсят първите си точки в следващия кръг.