Много сериозни трусове разтърсиха европейския футбол и вероятно ще го променят завинаги.

Те са свързани с дискутирания в последните години план за Суперлига, който топ отборите на континента подготвят от години. В неделя вечер бе обявено, че вече има и подписан предварителен договор. Европейската суперлига е факт, засега само като споразумение, но скоро - и като реално функционираща организация.

12 европейски клуба обявиха участието си в нея, а самият нов турнир ще стартира след две години - през есента на 2023-а. 

Шест отбора от Англия - Ливърпул, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Тотнъм, Челси, Арсенал, също така по три от Испания и Италия - Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, както Милан, Интер и Ювентус са се договорили по основните точки за изграждането на бъдещото състезание. Общо клубовете-основатели ще са 15, като засега не са обявили официално участието си останалите три. Предполага се, че са ПСЖ, Байерн и Борусия Дортмунд.

Президентът на Ювентус Андреа Аниели ще е в управата на Суперлигата, обявиха италианските медии. А този на Реал - Флорентино Перес, се очаква да е първият шеф на организацията. Той направи кратък коментар по темата:

"Новият проект ще помогне на футбола на всяко ниво. Ние сме единственият спорт в света с милиарди фенове и най-големите и популярни клубове имат задължение да отговорят на очакванията."

Детайлите на този етап не са разкрити, може би и не са конкретизирани,но те не са и най-важното в момента. Футболът, както го знаем от десетилетия - с националните първенства и вълненията около това кой ще е шампион в десетмесечен сезон, както и турнирът Шампионска лига, в който винаги може да се промъкне някой изненадващ тим от Португалия, Белгия или дори Кипър, вече ще бъдат осакатени, защото топ тимовете ще си имат друг ангажимент. Фокусът ще се измести върху състезание с едни и същи отбори всяка година.

Предполага се, че ще става въпрос за супер турнир, включващ 24 или 30 отбора. Повечето от тях ще имат запазено място там и в никакъв случай няма да се взема под внимание представянето в националните първенства.

В Суперлигата ще участват тези отбори, които генерират най-голям интерес около себе си, като проектът е на стойност 6 милиарда долара, но се очаква да генерира доста повече всеки сезон. Все пак говорим за мачове между най-добрите отбори с най-добрите играчи всяка седмица. Дори се планира тези двубои да се играят през уикенда, а първенствата да бъдат преместени в делничните дни. Затворен турнир на най-популярните и големи (разбирай - богати) клубове на континента.

Първите реакции са на пълен шок. Включително от премиера на Великобритания Борис Джонсън, който обяви проекта за "в пълен разрез с ценностите на любимата игра на милиарди хора". Легендата на Манчестър Юнайтед и анализатор сега Рио Фърдинанд го нарече "война срещу футбола".

УЕФА веднага побърза да отговори на появилите се информации, като публикува съобщение, подписано от ФИФА и федерациите на Англия, Италия и Испания. Проектът на клубовете е наречен "циничен", като УЕФА гарантира, че ще направи всичко възможно, за да го спре. За всички ни е ясно, че осъществяването на този проект ще означава абослщтният край на футболната система във вида, в който я познаваме.

Организации като УЕФА и ФИФА ще останат в миманса, а основният интерес на феновете по света ще е насочен към Суперлигата. Ще се създаде затворено футболно общество от типа на НБА в баскетбола. Отбрани топ отбори, които привличат всички фенове и топ играчи, като по никакъв начин не се съобразяват с календар и изисквания на международните организации във футбола.

Част от мерките, които УЕФА се готви да предриеме ще са юридически. Тяхното твърдение е, че може да се повдигне дело за над 50 милиарда срещу тези клубове. Като членки на УЕФА и съответните национални федерации, тези отбори нямат право да участват в странични турнири, особено пък със състезателен характер.  Висшата лига на Англия обяви, че ще обмисли дори да изключи тези, които се включат в Суперлигата. Но как си представя първенство без шестте си най-популярни отбора?

Освен това на всички замесени състезатели ще бъде забранено да играят за националните си отбори. За много футболисти това би било важен мотив, но за много повече парите и блясъкът на тази Суперлига ще са по-силни от честта на националната фланелка. 

Още повече, че в днешната мултикултурна Европа, националните тимове отдавна са загубили тази чест и отдаденост, която се е наблюдавала в предишните десетилетия. Все още не е ясна позицията на топ отборите от Франция и Германия, но се твърди, че те на този етап не са подписали предварителния договор. 

По темата с огромна доза критика се изказаха шефовете на федерациите на Англия, Италия и Испания. Предполага се, че зад финансирането на проекта стои американска корпорация, с дейното съдействия на фамилия Глейзър, която дълги години е собственик на Манчестър Юнайтед.

Естествено, че огромна част от мачовете в тази Суперлига ще се играят пред препълнените стадиони на САЩ, което ще носи още повече приходи.