Хърватия победи Дания с 3:2 след дузпи (1:1 в редовното време) в поредния инфарктен осминафинал на Световното първенство в Русия.

Двата тима си вкараха по гол от съблекалнята и после в рамките на 115 минути се надлъгваха, за да се стигне до рулетката на дузпите.

Лука Модрич изпусна наказателен удар във второто продължение, но това не се оказа фатално, защото вратарят на "Монако" Даниел Субашич спаси три дузпи на датчаните. Само португалецът Рикардо бе постигал това преди хърватина - срещу Англия през 2006-а.

Каспер Шмайхел, който бе избран за играч на мача, също направи всичко възможно с общо три спасени наказателни удара, но участието на Дания приключи.

Така Хърватия ще играе с домакина Русия на четвъртфиналите.

СНИМКИ ОТ ДВУБОЯ >>>

Снимка: Getty Images/Gulliver Photos

"Червения динамит" шокира съперника си още в първата минута. След дълго изпълнение на тъч се получи суматоха в наказателното поле и удар на Матиас Йоргенсен не бе видян от Субашич заради купа от играчи - 1:0.

Хърватите обаче отвърнаха още в 4-та минута. Марио Манджукич вкара отблизо след последователни два рикошета в противникови играчи. Двата откриващи гола не бяха най-красивите, но предразположиха за шоу.

В 27-а минута Брайтуайт можеше да върне аванса на датчаните, но ударът му отблизо бе спасен прекрасно от плонжиралия Субашич.

Хърватия отвърна с далечен удар на Ракитич, който бе спасен от Шмайхел. Последва суматоха и два нови изстрела, но Дания извади късмет.

"Шахматистите" взеха инициативата през втората част, но пропиляха няколко добри шанса пред противниковата врата. Силната отбрана на датчаните също бе фактор за това.

Последните също се оказваха в добри позиции пред вратата на Субашич, но много по-рядко. Така логично се стигна до продължения.

В тях Дания започна по-добре и създаде няколко опасности в първите шест минути след неубедителна игра на хърватската отбрана.

В 114-а минута обаче дойде решителен момент. Фамозен пас на Лука Модрич към Анте Ребич завърши с пробив на Ребич, който мина вратаря и бе съборен от Йоргенсен непосредствено преди да стреля пред празната врата.

Модрич изпълни отсъдената дузпа и видя как ударът му е спасен от Шмайхел навръх 110-ия си мач за "шахматистите".

При дузпите за Дания: Ериксен пропусна, Кяер вкара, Дели вкара, Шьоне пропусна, Н. Йоргенсен пропусна

За Хърватия: Бадей пропусна, Крамарич вкара, Модрич вкара, Пивалич пропусна, Ракитич вкара