Европейският шампион Италия ще защитава своята титла на Евро 2024 в Германия следващото лято.

Това стана факт след нулево реми срещу Украйна именно на немска земя, където украинците играят своите двубои заради войната у дома.

Може и да звучи странно, че действащият шампион на Стария континент до последния ден на квалификациите не бе сигурен в участието си на първенството, но в последните години това не е никаква новост за Италия.

Скуадрата пропусна последните два Мондиала по наивен начин, а поредните колебливи квалификации поставиха под съмнение участието на страната и на Евро 2024.

Тази вечер Украйна се нуждаеше от задължителна победа, докато ремито устройваше италианците и в крайна сметка те ликуват след едно от най-щастливите 0:0 в историята си.

Щастливо, защото макар Италия да имаше куп положения през първата част, гол така и не падна, а с минаването на времето, Украйна започна все по-често да поглежда към вратата на Донарума.

Символичните домакини имаха своите шансове, а в последните около 10 минути Италия буквално се прибра да пази това нулево реми, което можеше да се окаже фатална грешка.

Особено в третата минута на продължението, когато Михайло Мудрик падна в италианското наказателно поле, но реферът категорично показа, че играта трябва да продължи.

От показаното кратко повторение се видя, че сякаш Мудрик е препънат, но намеса на ВАР нямаше и играта продължи, а в крайна сметка този мача завърши наравно 0:0.

То означава, че Италия завършва на второто място в тази група с 14 точки, колкото има и Украйна, но победата с 2:1 за Скуадрата в Рим се оказа решаващия показател, който раздели двата тима.

Иначе убедителен победител в групата е Англия, който тази вечер очевидно отиде на разходка в Скопие и стигна само до 1:1 срещу Северна Македония.

Домакините, които нямаха никакво шансове в тази група, успяха да поведат след изключително спорна дузпа, отбелязана от Енис Барди след добавка от дузпа.

Англия пък успя да изравни в 59-ата минута след удар с глава на Хари Кейн, за когото това бе първо докосване на топката след влизането в игра.

Естествено, че Англия имаше още доста шансове да стигне до победата, но истината е, че сякаш Трите лъва не бяха докрай заинтересовани от резултати в този безсмислен за тях двубой.

Така финалистите от последното Европейско ще бъдат на шампионата и в Германия, след като заеха първите две места в тази група "С".

За заелият трето място тим на Украйна обаче това не е краят, защото отборът ще участва в баражите през месец март, които дават допълнителен шанс за участие на Евро 2024.