Италия записа третата си поредна чиста победа и завърши съвършенството в Група "А" на Европейското първенство по футбол.

В Рим хората на Роберто Манчини победиха с 1:0 отбора на Уелс и завършиха груповата фаза с голова разлика 7:0. Така безапелационно спечелиха първото място и на осминафиналите ще играят в Амстердам с Украйна или Австрия в зависимост кой от двата отбора ще завърши на второ място в Група "C".

Италия вече няма загуба в 30 поредни мача, а освен това в 11 поредни не допуска попадение във вратата си. Вратарите на Скуадра Адзура вече 1055 минути не са изпитвали разочарованието от инкасирано попадение. За последно Италия спечели трите си мача в груповата фаза на Евро 2000 и тогава загуби финала от Франция.

Единственото попадение днес вкара младият халф на Аталанта Матео Песина, който получи шанс от Манчини да играе като титуляр. Като цяло селекционерът направи цели осем промени в състава си, тъй като отборът му вече бе класиран. През втората част Итън Ампаду от уелсците получи директен червен картон и подпечата загубата на своя отбор.

Уелс остана втори в група "А" с 4 точки и също се класира директно за осминафиналите. Гарет Бейл и компания ще играят с втория от групата на Белгия, Финландия, Русия и Дания. Отборът на Робърт Пейдж може да е много горд с представянето си в груповата фаза. Уелс за второ поредно издание я преодолява, след като във Франция преди четири години достигна полуфинал.

Скуадра Адзура започна по-активно двубоя, но опасностите пред Уорд се ограничаваха до няколко остри центрирания и далечен слаб удар на Емерсон.

Едва след 20-ата минута Уелс започна да задържа топката в по-дълги периоди и да организира някакви постепенни атаки.

В 24-ата минута Италия направи прекрасна атака, в която няколко от футболистите в предни позиции комбинираха, но всичко завърши с много лошо изпълнение на Андреа Белоти, което не отговаря на класата му.

Уелс получи своя шанс три минути по-късно. Даниел Джеймс центрира от корнер и на близката греда Крис Гънтър засече с глава, като топката мина на сантиметри от вратата. С тази сила на удара Донарума нямаше как да спаси.

В 29-ата минута Федерико Киеза повтори изпълнението на Белоти. Той получи след центриране на Бастони и при опитът му за удар се получи в прострелен пас, който не намери никого.

В 39-ата минута Италия удари. Марко Верати центрира от фаул, който самия той спечели и младокът от Аталанта Матео Песина засече топката, за да я прати в далечния ъгъл. Огромен момент за младежа, който малко след това се размина с втория си гол след остро центриране от ляво.

Второто полувреме започна на високо темпо и в 53-ата минута Федерико Бернардески нацели страничния стълб с технично изпълнение на пряк свободен удар.

В 55-ата минута Уелс остана с човек по-малко. Итън Ампаду влезе остро в глезена на Бернардески и бе изгонен с директен червен картон.

Италия тръгна в атака в търсене на втори гол и бе близо до него в 64-ата минута. Киеза свърши много добра работа и подаде на Белоти, чийто удар обаче бе спасен от Уорд.

Уелсците се опитаха да потърсят равенството с човек по-малко, но се затрудняваха да създадат опасности. Най-добрият шанс се откри пред Гарет Бейл, но той се провали от добра позиция. На другата врата Марко Верати имаше шанс, но ударът му бе блокиран. В 89-ата минута Белоти за трети път от началото на мача се размина с гол, като ударът му бе спасен от Уорд.

ИТАЛИЯ: Донарума, Верати, Жоржиньо, Белоти, Песина, Емерсон, Киеза, Бонучи, Бернардески, Бастони, Толой

УЕЛС: Уорд, Гюнтер, Уилиямс, Родон, Алън, Рамзи, Бейл, Робъртс, Ампаду, Морел, Джеймс