В атмосфера, подобаваща повече на Южна Америка, но при студ от около -4 градуса, Канада си гарантира участие на Мондиал 2022 във футбола. Невероятният успех идва 36 години след първото и единствено участие на "кленовите листа" на световно в тази игра, която далеч не е най-популярната в страната.

Най-хокейната нация загърби случващото се на леда за един следобед в неделя (местно време, при нас беше през нощта), за да отпразнува триумфа на своя нов любим "червен" тим. Часове след това играха и Торонто Мейпъл Лийфс (у дома с Флорида) и Монреал Канейдиънс (гости в Ню Джърси) - двата колоса от тази страна в Националната хокейна лига. Но поне за няколко дни те ще са засенчени от случилото се с топка на трева.

Канада победи Ямайка с 4:0, а на тима стигаше и точка. В студа на стадиона в Торонто гостите нямаха никакъв шанс, а домакините, подкрепяни мощно от препълнените трибуни с над 36 000 фенове, просто се забавляваха. Канадците завършват квалификационния цикъл така, както и минаха през него - убедително. с 28 точки от 13 мача, кръг преди края те са първи, пред традиционни сили като Мексико и САЩ.

Кайл Ларин - живата легенда на страната в този спорт, играещ за Бешикташ, откри след чудесна атака. Тейжон Буканън (Брюж, на снимката) удвои, а Джуниър Хойлет от английския Рединг направи 3:0, преди Адриан Мариапа с автогол да даде завършен вид на резултата.

Канада игра за единствен път на такъв форум през 1986-а в Мексико, когато бе в група със СССР, актуалния европейски първенец Франция и Унгария. Отборът загуби и трите мача, но не се посрами - 0:1 от "петлите" и по 0:2 от другите два противника. При това тогава в състава нямаше звезди от европейски тимове със солидни визитки, както е сега.

Последният мач в четвъртък сутринта ще е гостуване на Панама, но вече без значение. Не така са нещата обаче за Мексико и САЩ. И двата тима са на ръба, но на теория не са се класирали.

Янките победиха с 5:1 Панама у дома (хеттрик на Кристиан Пулишич) и с 25 точки са почти сигурни финалисти. Все пак обаче ги чака гостуване в Коста Рика (22 т.), като головата разлика е много силно наклонена в тяхна полза - 10 в повече от костариканците. Тоест - САЩ трябва да падне с 5 попадения, за да бъде изпреварен от този противник.

Мексико спечели гостуването на Хондурас с 1:0 и също с 25 т. ще приеме Ел Салдавор в четвъртък, като знае, че му трябва една точка. Ако някак успеят да загубят, мексиканците ще се надяват Коста Рика да не бие САЩ, за да не ги изпревари.

Коста Рика е сигурен четвърти и отива на бараж, освен ако не стори чудо да изхвърли някой от двата динозавъра на КОНКАКАФ пред себе си.

Последни мачове:

Четвъртък, 04 ч наше време: Коста Рика - САЩ, Мексико - Ел Салвадор, Панама - Канада, Ямайка - Хондурас.

Класиране: Канада 28 точки (финалист), САЩ 25 т. (+13 голова разлика), Мексико 25 т. (+7), Коста Рика 22 т. (+3), Панама 18, Ел Салвадор 10, Ямайка 8, Хондурас 4.