Смелият тим на Перу грабна петото място в зона "Южна Америка" на световните квалификации и ще отиде на бараж през юни, за да вземе квота за Катар 2022. С голове на Кристиан Лападула още в петата минута и на Виктор Йотун в края на първото полувреме, перуанците претопиха Парагвай в страховитата и гореща атмосфера на стадиона в Лима - 2:0.

Резултатът ги направи недостижими на петото място в зоната, независимо, че по същото време Колумбия също спечели - 1:0 като гост на Венецуела. Перу завършва с 24 точки, а конкурентът остана с 23. Чили, който също имаше шансове на теория за петото място, загуби у дома от Уругвай с 0:2.

Перу игра на Мондиал 2018 и остави отлични впечатления, а на последната Копа Америка миналото лято стигна полуфинал и остана четвърти. Точно от колумбийците тогава бе загубен мачът за третото място.

И двамата голмайстори в двубоя - Лападула и Йотун, бяха сменени в средата на второто полувреме с травми, а след мача отидоха с останалите да поздравят публиката, обилно "опаковани" с лонгети и бинтове по краката. "Куцукащите герои", кръсти и тях, и целия отбор местният в. "Ла Насион" в очерка си за мача.

Бразилия спечели гостуването си на Боливия с 4:0 и завършва квалификациите с впечатляващите 14 победи и три ремита, 45 точки, без поражение и с голова разлика 40-5.

Аржентина също приключва непобеден, като вече серията на отбора на Лионел Скалони без загуба е 31 мача. В Еквадор тази сутрин Лео Меси и компания допуснаха гол в третата минута на добавеното време за 1:1 и не успяха да победят, но отдавна се бяха класирали. Същото се отнася и за домакините, за които в последните 8 минути на терена бе Жорди Кайседо от ЦСКА.

Нападателят се засече на терена с Меси, а после се нареди на опашката от еквадорски играчи за неговата фланелка.

Големи драми имаше в Африка, най-вече в Алжир, където вероятно тази сутрин няма сухи очи. Тимът бе спечелил първия бараж срещу Камерун навън с 1:0, като напълно надигра съперника. Но допусна загуба у дома с 0:1 в редовното време, стигна до гол в 115-ата минута и изглеждаше като сигурен финалист.

Но в четвъртата минута на добавените след 120-ата камерунците някак вкараха - топката бе свалена с глава и Карл Екамби я бутна от няколко метра край вратаря. Стадионът се превърна в гробница, а след няколко секунди по играчите на гостите полетяха седалки и предмети. Попадението на чужд терен класира "неукротимите лъвове" на Мондиала.

По същия начин - с правилото, което все още битува в турнирите на ФИФА, но не и на УЕФА, Гана изхвърли Нигерия с 1:1 навън след 0:0 у дома.