ЦСКА победи символичния домакин Левски с 2:0 в голямото дерби на българския футбол от последния кръг в редовния сезон на Първа лига.

Срещата се игра пред 4000 души на националния стадион "Васил Левски", след като здравното министерство позволи връщането на феновете по стадионите през този уикенд. А те отново не разочароваха и макар ограничения им брой, спомогнаха за футболен празник.

Представянето на Левски обаче не бе празнично, тъй като отборът на Славиша Стоянович, който и днес бе воден от помощника Живко Миланов, не успя да вкара в четвърти пореден мач от шампионата и записа трета поредна загуба след тези от Лудогорец и Локомотив Пловдив.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ ДЕРБИТО >>>

Снимка: Bulphoto

ЦСКА, който започна мача с исторически рекордна преднина пред вечния съперник, вкара две попадения през първото полувреме чрез Жул Кейта и Жорди Кайседо. През втората част намали оборотите, но "сините" така и не успяха да се възползват или поне да стигнат до почетно попадение.

Така отборът на Любослав Пенев спечели дерби №154 и събра 50 точки, оставайки на третата позиция в класирането. Финалната позиция за Левски след редовния сезон е деветатата с 28 точки. "Сините" в седми пореден мач не успяват да победят ЦСКА, като в този период "червените" победиха три пъти, а три мача завършиха наравно.

Освен попаденията мачът беше белязан и от опит на някои фенове на Левски да нахлуят на терена в края на първото полувреме. Част от тях успяха да се доберат до пистата, но бързата намеса на униформените за щастие предотврати сериозни ексцесии.

Още в третата минута Левски можеше да излезе напред в резултата. С пряк свободен удар от малък ъгъл Мартин Петков стреля опасно, но топката срещна напречната греда на Густаво Бусато. Късмет за "червените".

В 14-ата минута "армейците" поведоха в резултата, след като направиха няколко поредни опасни акции. Федерико Варела центрира от левия фланг и Жул Кейта надскочи Фейсал Ресас, за да прати топката с глава във вратата.

В средата на първото полувреме голмайсторът за символичните гости Кейта се контузи и бе заменен принудително от Георги Йомов. Българското крило веднага се прояви в мача с остро центриране към Жорди Кайседо, но нападателят прати топката високо над вратата. В 33-ата минута ЦСКА отново бе близо до попадение. Ново центриране на Георги Йомов беше спряно с ключова намеса от Ивайло Найденов в последния момент.

В 36-ата минута ЦСКА по чудо не реализира. Йомов беше изведен зад защитата от Варела и опита да прехвърли вратаря, но Микулич докосна топката. Тя падна за главата на бившия играч на Славия, който я прати в аут при опразнена врата.

Още в следващата атака логичното се случи. Жорди Кайседо реализира за 2:0 с прецизен удар от границата на наказателното поле. Той получи тази възможност след лошо изчистване на Ресас.

Попадението ядоса феновете на Левски и няколко от тях излязоха на пистата от сектора, който е зад техния вратар. Жандармерията обаче реагира бързо и охлади страстите.

Левски започна активно втората част и в 51-ата минута Адриан Краев отправи опасен удар от малък ъгъл, като топката се оплете във външната страна на мрежата. След това друг удар на нападателя по земя бе спасен лесно от Бусато.

Снимка: БТА

В средата на втората част Живко Миланов и Любо Пенев прибегнаха до няколко смени. ЦСКА даде топката на своя съперник, но "сините" се затруднява да създадат опасни ситуации пред Бусато. Вместо това "червените" бяха опасни при контраатаки и често биваха спирани с нарушения.

ЦСКА взе инициативата за последните 15-ина минута и направи няколко опасни атаки, които завършиха без опасни удари. В продължението на срещата Георги Йомов бе близо да засече остро центриране на Джером Синклер.

Малко след това Илия Димитров от "сините" получи червен картон и запази традицията в този мач футболисти не рядко да бъдат изгонвани.