Българският национален отбор по футбол не успя да спечели трети пореден мач в квалификациите за Европейското първенство през 2024 година.

Нашите завършиха наравно 1:1 при гостуването си на Литва в Каунас, след като играха 75 минути с човек повече от съперника.

Литва поведе в 15-ата минута, а само две по-късно получи директен червен картон. В 27-ата Марин Петков изравни резултата и след това на пълно доминирахме, но въпреки това не успяхме да стигнем до втори гол.

Тимът на Младен Кръстаич отправи общо 25 удара и изпълни 20 корнера, като във всички ситуации литовският защитен блок се справи. Пропиляхме и десетки атаки с ненужни центрирания, които вратарят на домакините улавяше или пък топката излизаше в аут.

Снимка: AP/БТА

Точката е първа за България в квалификациите след двете загуби от Черна гора (0:1) и Унгария (0:3). Оставаме на четвъртата позиция с тази точка, а Литва е на пета със същия актив. Литовците обаче са с мач по-малко, като досега играха само със Сърбия и загубиха.

Националите ни претърпяха второ поредно разочарование срещу литовците, след като преди две години загубиха с 1:3 гостуването си в световните квалификации. Следващият мач за нашия отбор е домакинство на Сърбия във вторник от 21:45 часа.

Напрежение пред нашата врата имаше още в четвъртата минута, когато дебютантът на вратата Иван Дюлгеров направи грешка и Литва бе близо до попадение след прострелно центриране, но ни се размина. Последва корнер, при който домакините отправиха първия си удар.

След това нашите направиха още една огромна грешка, при която Патрик Габриел-Галчев върна топката назад и тя излезе корнер след лошо докосване на Лекс Петков.  От корнера в 15-ата минута Литва поведе в резултата, като централният защитник на Жалгирис Едвинас Гирдваинис засече от воле и прати топката в далечния ъгъл.

България обаче отговори с ответната атака, като Кирил Десподов проби с топка с крака и бе хванат с ръка от десния бек Жустас Ласицкас. Бранителят беше изгонен с директен червен картон, тъй като бе последен в отбраната.

В 22-ата минута нашите бяха близо до попадение след много хубаво изпълнение от Ивайло Чочев. Топката мина на сантиметри от вратата, но се оказа и че голмайсторът на първенството е в засада.

Нашите заиграха много добре и заслужено стигнаха до изравняване на резултата в 27-ата минута след много умно изпълнение на корнер. Топката стигна до границата на наказателното поле към Марин Петков, който вкара втория си гол за България с прецизен удар с левия крак - 1:1.

В 32-ата минута Марин Петков проби по левия фланг и  подаде на Десподов, който отправи фалцов удар към горния ляв ъгъл, но последва супер спасяване на вратаря Едвинас Гертмонас.

В края на полувремето Спас Делев напомни, че играе в мача, като негов удар от малък ъгъл също бе спасен от стража. Малко след това същото се случи с шут на Груев от дистанция.

България продължи да доминира изцяло в мача, но се затрудняваше да излезе на стрелкова позиция. Това се случи в 58-ата минута, когато Чочев центрира към Десподов, а той опита да прати топката технично с глава в далечния ъгъл, но тя прелетя над вратата.

Най-добрият шанс за Литва след червения картон дойде в 68-ата минута, когато играчът на Торино Гвидас Гинейтис стреля от пряк свободен удар покрай вратата.

След това хората на Кръстаич опитаха безброй центрирания, които също не дадоха резултат. В 86-ата минута Георги Русев опита атрактивен удар, който мина покрай вратата. Малко след това куп удари на нашите бяха блокирани от стената със защитници. В 89-ата минута при опит на Чочев по земя топката се търкулна на сантиметри от лявата греда.

В крайна сметка до ново попадение не стигнахме.

Литва: Евдинас Гермонтас, Юстас Ласицкас, Рокас Лекиатас, Едвинас Гирдвайнис, Маркас Бенета (78 - Артемиюс Тутиешкинас), Модестас Воробьовас, Овидиус Вербицкас (46 - Клаудиус Упстас), Дейвидас Шешплаукис (21 - Пиюс Шервис), Гвидас Гинейтис, Елигиус Янкаускас (78 - Гратас Сиргедас), Фьодор Черних (38 - Гитис Паулаускас)

България: Иван Дюлгеров, Патрик-Габриел Галчев (81 - Йоан Стоянов), Валентин Антов, Алекс Петков, Марин Петков, Илия Груев, Ивайло Чочев, Станислав Шопов (46 - Иван Йорданов), Спас Делев (46 - Никола Илиев), Мартин Минчев (63 - Илиан Стефанов), Кирил Десподов (74 - Георги Русев)