Ливърпул увеличи аванса си на върха в Анлия след едно от най-неубедителните си представяния за сезона. Лидерът победи у дома Брайтън с 2:1, но падна голямо треперене и видимо отборът на Юрген Клоп бе далеч от най-доброто си лице.

Знаещ, че Манчестър Сити е изпуснал победата по-рано (2:2 в Нюкасъл), Ливърпул тръгна да атакува за задължителните три точки и поведе с 2:0 до 24-ата минута.

И двата гола вкара кандидатът за "Златна топка" Върджил ван Дайк. Защитникът по идентичен начин бе господар с глава при две центрирания на Трент Александър Арнолд. Садио Мане и Роберто Фирмино изпуснаха да увеличат аванса и изглеждаше, че ще е пореден рутинен следобед на "Анфийлд".

Но не - след почивката Ливърпул избра да пести сили и да доиграва мача. А гостите решиха, че няма какво да губят и заиграха много силно и директно. Те изпуснаха два шанса, преди в 78-ата минута Алисон да бъде изгонен, след като игра с ръка извън наказателното поле.

Така домакините вкараха резервния вратар Адриан и останаха с 10 души на терена, а от прекия свободен удар Люис Дънк намали. И настанаха тежки минути за лидера - имаше положения, имаше драма и натиск на Брайтън за изравняване. Тимът на Клоп устоя и вече има 11 точки аванс на върха.

Това се случи след издънката на Сити и тази на Челси, който изненадващо падна с 0:1 у дома от Уест Хем в лондонско дерби.

Мачът бе специален за мениджъра на домакините Франк Лампард, който за първи път се изправи като треньор срещу родния си клуб.

Но нямаше празник. Аарън Кресуел вкара в 48-ата минута гола на победата и Челси записа втора поредна загуба във Висшата лига. Тя остави тима на четвърто място с 26 т., на три зад втория Сити, а на цели 14 от водача Ливърпул.

Лестър, който е трети с 29 т., може да намали аванса на "червените", ако вземе точка или победи в неделя Евертън у дома.

Жозе Моуриньо затвърди чудесен старт начело на Тотнъм с трета поредна победа. Деле Али на два пъти и Муса Сисоко дадоха солиден аванс на домакините срещу Борнемут - 3:0 до 69-ата минута.

Но в последните 17 минути Хари Уилсън, който е под наем от Ливърпул, вкара два пъти за гостите и накара Специалния и "шпорите" да потреперят за крайното 3:2.

В последния съботен мач Кристъл Палас удари като гост Бърнли с 2:0 с голове на Вилфрид Заха и Джефри Шлуп.

В класирането Ливърпул има 40 точки, Сити и Лестър са по 29 ("лисиците" са с мач по-малко), Челси има 26, а Тотнъм вече е пети с 20.