Английският шампион Ливърпул загуби със 2:7 от Астън Вила, с което оформи може би най-странния кръг в историята на Висшата лига.

Само в рамките на няколко часа двата най-успешни английски клуба - Ливърпул и Манчестър Юнайтед, претърпяха загуби, инкасирайки общо 13 гола във вратите си.

Ливърпул в последната година изглеждаше като недосегаем клуб на Острова, но днес митът за непобедимата банда на Юрген Клоп бе разбит.

Астън Вила, който по чудо се спаси от изпадане преди по-малко от два месеца, днес напълно унижи шампиона на страната, а като изключим спечеления КЕШ от тима през 1982-а и седемте му Купи на Англия, може би това е най-голямата му победа като значимост в историята.

Любопитен факт е, че най-тежката загуба в цялата славна история на Ливърпул е дошла отново в град Бирмингам. Но този път от Бирмингам Сити с 1:9 през далечната 1954-а.  Последният случай, когато Ливърпул получи 7 гола пък бе през 1963-а, когато Тотнъм победи със 7:2 мърсисайдци.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Разбира се, за всяка сериозна сензация, е нужна и доза късмет, а играчите на Астън Вила я имаха тази вечер. Макар да притежаваха топката през само 30% от времето, момчетата от бирмингамския клуб вкараха 7 гола. Те отправиха и солиден брой удари предвид контрола си над играта - 18 шута, 11 от които точни.

Ливърпул бе без титулярния си вратар Алисон, а може би и това имаше своето значение. Тиаго и Садио Мане са с коронавирус, подобни са съмненията и около бразилския страж.

И резултатът в днешния мач не бе случайност. А Астън Вила стигна до адски много чисти положения. Стряскащото за Ливърпул е, че тази вечер головете във вратата им можеха и да са повече от 7.

Оли Уоткинс - непознат за много от феновете нападател, който играеше едва третия си мач в елита на Англия, вкара хеттрик в мача. Оформи го само в рамките на 45 минути, в които Вила се оттегли с преднина от 4:1. През първата част за Ливърпул вкара Мохамед Салах, а още един гол за домакините добави Джон Макгин.

През втората част шокиращата игра на шампионите в отбрана продължи, като Рос Баркли отбеляза в дебюта си за Астън Вила.

Юношата на Евертън вкара срещу Ливърпул за 5:1, а вторият гол на Мохамед Салах малко след това не промени нищо съществено на терена.

Джак Грийлиш се отчете с два гола, за да оформи крайното 7:2 и унизителният резултат за шампиона на Англия.