Манчестър Сити за втори път в своята история стигна по изключително драматичен начин до титлата във Висшата лига на Англия в последния кръг.

След като преди 10 години гол на Серхио Агуеро в добавеното време донесе титлата на "гражданите", сега те трябваше да правят обрат от 0:2 срещу Астън Вила на "Етихад", за да победят с 3:2. В същото време успех на Ливърпул срещу Уулвърхямптън с 3:1 на "Анфийлд" се оказа без значение. Там също беше драматично.

Сити беше шокиран от отбора на Стивън Джерард и до 70-ата минута губеше в резултата след голове на Мати Кеш и Фелипе Коутиньо, но успя да направи светкавичен обрат с три гола за около шест минути. Между 76-ата и 81-ата минута Илкай Гюндоган отбеляза два пъти, а Родри Веднъж.

Така Сити за девети път в своята история е шампион и защитава трофея си от миналата година. За Пеп Гуардиола отличието е четвърто от Висшата лига. Ливърпул пък не успя да постигне домашен требъл и за втори път в историята два отбора завършват с над 90 точки в крайното класиране - Сити с 93, а Ливърпул с 92.

Вила шокира съперника си в 37-ата минута с бърза атака от левия фланг, която завърши с центриране на Лука Дин и точен удар с глава на връхлитащия Мати Кеш за

1:0. В това първо полувреме Сити отправи само един точен удар и той дойде в самия му край след леко изпълнение на Еймерик Лапорт с глава след корнер.

"Гражданите" обаче тръгнаха устремно през втората част и направиха няколко пропуска, като най-големият бе на Габриел Жезус, който не успя да прати топката в опразнената врата от сантиметри. Драмата продължи и в 55-ата минута на другата врата Оли Уоткинс не успя да вкара сам срещу вратаря.

В 69-ата минута Вила удари за втори път и символично голът вкара бившият играч на Ливърпул Филипе Коутиньо след асистенция на Уоткинс и удар по земя.

Сити обаче вместо да се скове, успя да изравни резултата с три светкавични гола. В 76-ата минута Илкай Гюндоган вкара с глава след удар от близка дистанция. Малко след това Родри се разписа с шут от наказателното поле, а в 81-ата минута Гюндоган отново бе точен след пас по земя на Кевин де Бройне.

На "Анфийлд" Уулвърхямптън поведе още в третата минута, когато Раул Хименес центрира остро към Педро Нето и той вкара от лесна позиция.

След това Ливърпул натисна, като Луис Диас и Наби Кейта направиха значими пропуски, а на другата врата това се случ ии след удар на Леандер Дендокер от границата на вратарското поле. Мърсисайдци успяха да изравнят в 24-ата минута. Садио Мане вкара седмия си гол в последните кръгове от Висшата лига след много находчива асистенция от Тиаго Алкантара. В края на полувремето кореецът Хуанг Хи-Чан изпусна сам срещу вратаря Алисон.

В 50-ата минута Садио Мане вкара втори гол, но той правилно беше отменен заради засада. В 84-ата минута Мохамед Салах успя да вкара за 2:1 след разбъркване в наказателното поле, а в предпоследната минута на редовното време Андрю Робъртсън също се разписа след двойно подаване с Фирмино.

Днешният кръг даде отговор и кой е последният отбор, който се класира за Шампионска лига. Тотнъм разгроми Норич с 5:0 и стана четвърти, а Хюн-Мин Сон отбеляза два пъти и стана голмайстор на Висшата лига с 25 попадения.

Освен това стана ясно, че Бърнли изпада от Висшата лига след загуба с 1:2 от Нюкасъл.