Франция победи Мароко с 2:0 във втория полуфинал на световното първенство в Катар и ще брани титлата на финал срещу Аржентина на 18 декември.

Световните шампиони триумфираха след ранен гол на Тео Ернандес и още един през второто полувреме на резервата Рандал Коло Муани, за да сложат край на приказката на единствения африкански отбор класирал се сред най-добрите четири в света.

Отборът на Уалид Реграги се разминава с финала с високо вдигната глава, след като отстрани Испания и Португалия, и далеч не игра слабо в днешния двубой. Излезе да атакува и имаше достатъчно шансове да вкара поне едно попадение, но нямаше късмет. Остава му възможността да се бори за бронзовите медали в мач срещу Хърватия.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

Индивидуалната класа на Килиан Мбапе и опитът във френския отбор решиха днешното шоу, като "петлите" играха в своя обичаен стил - да дават инициативата на съперника и безмилостно да го наказват на контраатаки. Е, днес само една от тях доведе до попадение, но планът на Дидие Дешан продължава да работи. Така Франция става шестият отбор, който се класира на два поредни финала след Италия, Бразилия, Нидерландия, Германия и Аржентина. Само Скуадра Адзура и Селесао обаче са успявали да защитят трофея, а тимът на "петлите" сега може да стори точно това. Погледнато малко по-глобално, Франция е с четири финала в последните седем издания на Световното.

Мароко започна мача с много самочувствие и дори с открит футбол, но беше наказан още в петата минута. Дълъг извеждащ пас от Рафаел Варан към Антоан Гризман доведе до последователни удари на Килиан Мбапе. И двата бяха блокирани от защитата, но при втория се получи рикошет, който прати топката при Тео Ернандес. Защитникът направи трудна добавка, за да открие резултата. Това беше най-ранният гол в полуфинал на световно първенство от 1958 година.

Това не охлади ентусиазма на мароканците, а даже напротив. Те продължиха да атакуват и в десетата минута Азедин Оунахи отправи много хубав удар от дистанция, при който Юго Лорис се разтегна максимално, за да спаси. Това беше 19-и мач на Мондиал за френския вратар, с което той изравни постижението на Мануел Нойер.

В 17-ата минута Франция беше на сантиметри от това да поведе с два гола. Дълъг пас към Оливие Жиру беше проспан от защитник на "червените" и нападателят показа завидна скорост преди да отправи страховит изстрел от далечна дистанция, който се отби в страничната греда. Малко след това Мароко имаше нови проблеми, тъй като капитанът Робен Саис във втори пореден мач беше заменен принудително заради травма, която получи по време на първенството.

Разредената отбрана на мароканците доведе до нова златна възможност за французите в 36-ата минута, когато Мбапе бе на стрелкова позиция, но с лош баланс на тялото стреля покрай вратаря преди топката да бъде изчистена пред гол линията. Последва и шанс за Жиру от чиста позиция, но той пък стреля покрай вратата.

Най-красивият момент за първото полувреме дойде в самия му край, когато след статично положение централният защитник Джалад Ел Ямик отправи фантастичен удар със задна ножица, който срещна дясната греда на Лорис. Като цяло стражът на световните шампиони имаше много работа в този период след редица опасни центрирания.

В началото на втората част мароканците отново се втурнаха в атака и създадоха напрежение в противниковото наказателно поле, поемайки риска отново да са уязвими на контраатака. Такава ситуация затвърди слабото съдийство в мача, като грубо нарушение срещу Мбапе не беше санкционирано от мексиканеца Сесар Рамос.

След 70-ата минута африканците се поумориха и започнаха да допускат грешки в отбрана, които доведоха до няколко опасни удари - такива на Мбапе и Варан не намериха целта.

След това Дидие Дешан пусна в игра играчът на Айнтрахт Франкфурт Рандал Коло Муани, само за да види как неговият възпитаник вкарва гол само секунди по-късно. В 79-ата минута той бе точен от лесна позиция след пореден фантастичен пробив на Мбапе, който слаломира между четирима защитници. За Коло Муани това беше първи гол с националната фланелка, а едва ли е мечтал за по подходящ момент да го реализира.

Последните минути на мача предложиха много драма пред вратата на "петлите", тъй като мароканците се хвърлиха и не бяха далеч от попадение. След серия рикошети ЖУл Кунде бе на точното място и спря топката на гол линията. "Атласките лъвове" определено заслужаваха да се зарадват на един гол.

Франция: Лорис, Кунде, Варан, Конате, Т. Ернандес, Гризман, Чуамени, Фофана, Дембеле, Жиру, Мбапе

Мароко: Буну, Хакими, Ел Ямик, Агер, Саис, Мазрауи, Амрабат, Унахи, Зиеш, Ел-Несири, Буфал