Англия пропусна да си осигури класиране за осминафиналите на Мондиал 2022 след напълно безлично представяне и 0:0 срещу САЩ във втория си мач от група "В". Англичаните бяха много, много далеч от показаното при категоричния успех срещу Иран в първия кръг и така след два мача имат 4 точки, докато американците са с 2.

Освен това родината на футбола продължава да чака първата си победа срещу този съперник на световно първенство. В три мача досега балансът е такъв - една победа за САЩ (1950 година) и две равенства (2010 и 2022 година).

Oт самото начало Англия изглеждаше по коренно различен начин - нищо общо с играта, показана при убедителната победа с 6:2 над Иран в първия мач от турнира. Единствената по-сериозна възможност за "трите лъва" през първото полувреме дойде в 10-ата минута. Тогава Букайо Сака се разходи по десния фланг и намери Хари Кейн, който стреля, но Цимерман блокира изстрела му от 7-8 метра. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Сака бе един от малкото светли лъчи за островитяните в началото, като и това не продължи кой знае колко дълго, защото малко след ситуацията с Кейн американците се разиграха. И то по впечатляващ начин, защитавайки се подредени в три линии и атакувайки смело и целеустремено.

Уестън Маккени пропусна да открие резултата в 26-ата минута, когато бе забравен от защитниците в бяло, но от няколко метра стреля силно над вратата на Джордан Пикфорд. Щатите продължиха да надиграват съперника, който нямаше никаква идея в играта си. Креативността в действията на Англия отсъстваше, а кулминацията в преимуществото на САЩ дойде в 33-ата минута. Тогава Кристиан Пулишич нацели напречната греда на вратата на Пикфорд.

В един от малкото шансове досега, Мейсън Маунт се отскубна между двама бранители на САЩ, но стреля в обсега на вратаря Търнър.

Изненадващо или не, янките бяха по-настоятелни и след подновяването на срещата. Фаворит на хартия преди мача, но в самия двубой английската селекция бе много далеч от това да оправдае очакванията.

След около час игра САЩ сътвори същинска обсада на противниковото наказателно поле и в рамките на няколко минути изпълни четири последовталелни корнера за радост на феновете си зад вратата на Пикфорд.

Логично Гарет Саутгейт потърси промяна, като пусна в игра Джак Грийлиш с идеята да промени нещо в нападение, но и... Джордан Хендерсън.

С напредването на времето и двете нули на таблото, "трите лъва" все повече атакуваха, но и все така не успяваха да сътворят каквото и да било. Капитанът Кейн почти не играеше с топката. Резервата Грийлиш внесе свежест в редиците на Англия, като топката неизменно стигаше до него, но пък останалите му съотборници изглеждаха все така апатични.

В последните 10 минути на мача символичните домакини започнаха да пресират здраво американците, търсейки гол на всяка цена. Липсваха обаче и статичните положения, които бяха запазена марка на отбора на предишните големи първенства. При една от редките такива ситуации, Люк Шоу центрира пет минути преди края, но без никакъв успех.

Кейн можеше да донесе победата в третата от общо четирите минути продължение, когато след ново центриране на Шоу стреля с глава покрай вратата.

В последната си среща от групите съперник на Англия е Уелс, докато САЩ излиза срещу Иран.