Самбата застигна Катар, а в нейния ритъм един много силен тим на Бразилия показа вдъхновяващ и адски атрактивен футбол.

Селесао победи Сърбия с 2:0 на старта си на Мондиала, в който влезе като големия фаворит на всички букмейкъри.

Очевидно това е с причина, защото след едно мудно и по-трудно първо полувреме, Бразилия нацели правилния ритъм и върна спомените към едни позабравени и доста романтични времена във футбола.

Второто полувреме на стадион "Лусаил", където ще се проведе финала след по-малко от месец, се превърна в истински триумф на атрактивния футбол, а в неговата основа бяха играчите в жълти екипи. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Скорост, финтове, петички, жонглиране и спиращи дъха комбинации, буквално оставиха без отговор доста снажният и здрав сръбски тим, който се надяваше с физиката си да успее да пречупи Селесао.

Но западните ни съседи не бяха и близо. Пречупи ги Ричарлисон с два гола през втората част, а олицетворение на случващото се на терена бе второто попадение, вкарано с невероятна странична ножица.

Снимка: Getty images

Още с първите минути на срещата видяхме два изключително амбицирани отбора, които стартираха на високо темпо, с много сблъсъци и дори жълт картон още в седмата минута.

До средата на полувремето Сърбия сякаш доста успешно се противопоставяше на големия фаворит на Мондиала и дори контролираше повече топката.

С всяка следваща минута обаче това се променяше. Бразилия се превърна в тима, който взе контрола над мача и стигна до няколко интересни положения, но все пак трудно преодоляваше снажната и доста добре подредена сръбска отбрана.

Тя бе разчупена в 25-ата минута, когато Тиаго Силва изведе Винисиус, но звездата на Реал (Мадрид) бе изпреварен с част от секундата от сръбския страж.

Десет минути по-късно видяхме първия момент на бразилска магия, когато атака с петички и пасове с едно докосване изведе Рафиня на чиста позиция, но той стреля доста слабо и право в ръцете на Ваня Милинкович-Савич.

Втората част обаче започна по коренно различен начин и видяхме една много силен и доминиращ тим на Бразилия, който буквално натика сърбите пред собствената им врата.

Секунди след подновяването на играта Рафиня получи подарък от Неманя Гудел и се озова сам срещу сръбския вратар, но Ваня Милинкович-Савич спаси отбора си.

Последва и чист пропуск на Неймар, който беше добре сритан в няколко ситуации, а в 55-ата минута дори си бе брутално изнесен от Гудел, който получи жълт картон за грубия си шпагат.

И с оглед случващото се на терена, логичният развой настъпи в 62-ата минута, когато при поредната страхотна атака Винисиус стреля, Ваня Милинкович-Савич отново се намеси, но този път избитата топка отиде при Ричарлисон, който вкара в празната врата - 1:0 за Бразилия.

Може би след гола дойдоха единствените минути на бразилско колебание. Сръбия внесе хаос с два корнера, но само толкова.

Самбата в жълто заработи, оборотите бяха вдигнати, за да видим и истинският момент на магия, подарен ни от Ричарлисон.

Той овладя наглед едно трудно центрирани около точката за дузпа и с ножичен удар разстреля сръбския врата, удвоявайки аванса на Селесао.

До края вдъхновението продължи да витае в бразилските редици. Каземиро нацели греда, видяхме и още няколко пропуска, но резултатът остана само 2:0.