Петият ден на Световното първенство по футбол в Катар започна мудно, но пък след това ни подари два изключителни мача, а и един рекод за историята.

Днес видяхме нова порция от четири мача, които затвориха първия кръг от груповата фаза на турнира, а акцент със сигурност ще бъдат двете късни срещи. Те бяха белязани от легендарното "Жого Бонито", за което Бразилия загатна, както и от един рекорд, пореден в бляскавата кариера на Кристиано Роналдо.

Денят обаче започна със сблъсък между Швейцария и Камерун, който "кръстоносците" спечелиха с минималното 1:0. Равностоен мач, в който не може да кажем, че един от двата тима впечали с играта си, но сякаш опитът и по-сериозната тактическа дисциплина бяха ключът към успеха на европейския тим.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДЕНЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

Може би най-любопитният елемент от мача бе не самият победен гол, а неговият автор - Брейл Емболо, който е роден и прекарал първите пет години от живота си в Камерун, но днес разплака родната си страна.

Макар да е прекарал детството си във Франция и Швейцария, Емболо е камерунец - нещо, което никога не е крил, макар от години да е водещият нападател на "кръстоносците".

По ирония на съдбата именно той вкара гола днес, като съвсем логично не се зарадва, а по изражението на Емболо личаха доста смесените чувства, които минават през съзнанието му в този миг.

Във втория мач за деня на сцената излязоха отборите на Уругвай и Южна Корея, но шоуто липсваше, защото двата тима направиха нулево реми, при това без да отправят точен удар по посока на една от двете врати.

Доста близо да сторят това бяха уругвайците, които на два пъти нацелиха греда, но така и не сториха достатъчно, за да стигнат до успеха.

Getty Images

Третият мач на деня противопостави Португалия и Гана, а макар в последните седмици да е най-противоречивата персона във футболния свят, останалия без клуб Кристиано Роналдо поведе своята родина с капитанската лента.

И 65 минути, след като изслуша химна на Португалия със съзли в очите, Роналдо успя да запише името си срещу още един рекод. Впечатляващ, както и останалите му постижения.

Той отбеляза гол от дузпа за 1:0, а с това се превърна в първия играч, вкарвал гол на пет различни първенства.

От 2006-а до днешния ден, той не спира да тормози противниковата отбрана на най-голямата футболна сцена.

Снимка: Getty images

А голът му отприщи истинско шоу на терена, в което краен победител се оказа Португалия с резултат от 3:2.

Победата на "мореплавателите" можеше да бъде отнета в последните секунди на 9-минутното продължение с един от най-комичните голове в историята на Мондиалите.

Тогава вратарят Диого Коща пусна топката пред себе си, надявайки се да спечели няколко секунди време, но изобщо не подозираше, че зад него се намира Иняки Уилямс.

Ганайският нападател открадна топката, но подхлъзване му попречи да отправи хубав удар, с който да вкара гол за 3:3.

Кулминацията на вечерта бе на стадион "Лусаил", където на 18 декември ще се играе големият финал, а основният фаворит да го спечели - Бразилия, показа на всички защо има такива очаквания към него.

Селесао изигра феноменална втора част, благодарение на която победи Сърбия с 2:0.

Ричарлисон се отчете с два гола, а вторият от тях бе истинска магия. Ножичен удар, който си заслужава гледането отново и отново.

Цялостното представяне на бразилците през втората част напомни на едни отминали и далеч по-романтични футболни времена, в които играчите в жълти екипи просто се забавляваха по терена.

За около 20 минути сякаш тактиката и сметките не съществуваха. Видяхме просто банда таланти, които с финтове, петички и страхотни комбинации, разчупват сръбската отбрана при всеки опит.

Цяло чудо бе, че резултатът остана само 2:0.