Хърватия ще играе полуфинал на световно първенство за трети път в историята си след 1998-а и 2018-а. "Ватрените" разплаха суперфаворите Бразилия, след като редовното време завърши 0:0, а срещата се реши с дузпи, след като продълженията приключиха 1:1. При ударите от 11 метра европейците спечелиха с 4:2 и на второ поредно световно достигат до последните четири отбора на турнира, при това напълно заслужено, след като се бориха до последно.

Неймар откри резултата в края на първото продължение, когато вкара брилянтен гол за 1:0, който на практика изработи собственоръчно. С попадението си Неймар изравни Пеле и двамата вече делят позицията на №1 при голмайсторите в историята на бразилската селекция - с по 77 отбелязани гола. "Ватрените" обаче не се предадоха и изравниха четири минути преди края на второто продължение чрез Бруно Петкович, а след това триумфираха и при 11-метровите удари, разбивайки бразилските сърца. ГАЛЕРИЯ >>>

За кратко хърватите наложиха надмощие в самото начало, но първият точен удар бе за Бразилия - в петата минута Винисиус стреля по диагонал право в ръцете на Ливакович. И двата тима пресираха дълбоко в противниковата половина, а това доведе до шанс за Хърватия в 13-ата минута, когато Перишич не успя да стреля от само няколко ометра.

Последвалите минути определено бяха по-силни за европейците, но след дълго затишие "селесао" напомни за себе си. Това стана факт в 20-ата минута, когато Винисиус отново стреля след двойно подаване, а удар на Неймар бе отразен от хърватския вратар.

До почивката нямаше кой знае колко добри възможности, като междувременно Данило и Марсело Брозович получиха първите жълти картони в мача.

Непосредствено преди почивката имаше нови няколко минути на хърватско надмощие, но без така необходимото последно докосване, което да доведе до гол. В 42-ата минута Неймар стреля силно от фаул на ъгъла на наказателното поле, ала топката се отби в стената и попадна право в ръцете на вратаря.

Бразилия влетя устремено във второто полувреме, като в рамките на първите 2-3 минути имаше два шанса. Първо Милитао пусна хубав пас по земя от дясното крило, а топката се отби в Гвардиол, като за негово щастие Ливакович улови. След това Ней шутира от десетина метра, но пак без успех, а междувременно ВАР провери потенциална дузпа за игра с ръка на играч на Хърватия. Такава не бе отсъдена.

Всички положения през втората половина на мача бяха за петкратните световни шампиони. Но на хърватската голлиния бе същинска стена в лицето на Доминик Ливакович.

От отлично подредената хърватска защита през първата част нямаше и следа, а бразилците налитаха като оси. Ливакович първо отрази изстрел на Неймар, който бе изведен чудесно от Ричарлисон, а в 66-ата минута спря и Лукас Пакета, озовал се очи в очи с него.

Четвърт час преди края пак играчът с №1 отчая Неймар, измъкнал се сам срещу вратата.

Пакета се отчете с още един пропуск от около 12-13 метра четвърт час преди края на редовното време, а след 90 минути голове нямаше и така се стигна до продължения.

И първото от двете продължения изглеждаше така, сякаш няма да има попадения. Най-интересните моменти бяха неуспешен опит за странична ножица на Педро и неточен шут на Марсело Брозович. Но в единствената минута добавено време на тази част от мача на сцената изскочи Неймар. Десетката на Бразилия сам си изработи гол, започвайки атака, в която разигра две двойни подавания, премина през целия хърватски отбор и преодоля Ливакович, за да се разпише за 1:0.

Напълно в реда на нещата, "ватрените" се втурнаха напред, като Златко Далич дори смени защитник с нападател, заменяйки Борна Соса с Анте Будимир.

В 117-ата минута Петкович изравни за хърватите, след като засече от движение добър пас, а рикошет му помогна да прати топката в мрежата на Алисон за 1:1, като в крайна сметка се стигна до дузпи.

Никола Влашич откри дузпите с успешен изстрел в средата на вратата, а след това Родриго пропусна за Бразилия. Майер също стреля в центъра за 2:0, а Каземиро намали с мощен изстрел до гредата за 2:1. Капитанът Модрич прати Алисон в грешната посока за 3:1, след което Педро върна гола, изпълнявайки уверено след бавна последна крачка. Оршич реализира за 4:2 с мощен удар в ъгъла, a Маркиньос нацели греда, с което всичко приключи.