Мароко и Хърватия оформиха третото нулево равенство от началото на световното първенство в Катар, като не успяха да си вкарат голове в първия мач от Група "F" - 0:0.

В нея световните вицешампиони и Белгия са големите фаворити за класиране напред, но с добрата си игра в отбрана африканският тим показа, че ще е фактор и има реални шансове да играе за втори път в историята си в елиминациите

Двубоят беше продължително тактическо надиграване между двата тима, като само в края на първото полувреме и началото на второто имаше малко по-изгодни голови положения. В най-чистите от тях Никола Влашич изпусна за "шахматистите", а Нусаир Мазрауи за Лъвовете от Атлас.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК >>>

Така Хърватия за първи път не победи африкански отбор на Мондиала, след като надви с 4:0 Камерун през 2014-а и с 2:0 Нигерия четири години по-късно. Мароканците остават с два успеха в 12 мача срещу европейски тимове. Хърватите сякаш подходиха твърде пасивно в срещата и не заслужиха трите точки. Фактор беше и солидната подкрепа по трибуните за четвъртфиналиста от турнира за Купата на Африка.

В другия мач от тази група тази вечер Белгия излиза за победа срещу аутсайдера в групата Канада. В следващия кръг на 27 ноември Хърватия играе с "кленовите листа", а Белгия с мароканците.

В първите минути пролича някаква нервност в редиците на мароканците и те направиха непредизвикани грешки, които за тяхно щастие не доведоха до откриване на резултата. В същото време хърватите играха с обичайната си увереност, скорост и качество при подаванията.

След поредната грешка на мароканците в центъра на терена, в 17-ата минута Иван Перишич отправи страховит изстрел от дистанция, който обаче прелетя над вратата. Хърватите обаче също не бяха имунизирани от неточности и на свой ред показваха нервност в този период на мача.

Пресата на мароканците затрудняваше съперника и отборът на Златко Далич имаше периоди, в които дълго задържа топката, но не може да измисли нищо специално.

Неубедително първо полувреме имаше носителят на "златната топка" Лука Модрич, който освен всичко направи две ненужни нарушения на опасни позиции около наказателното поле. Мароканците обаче не се възползваха. В самия край на редовното време на първата част Хърватия стигна до най-чистата голова възможност. Борна Соса центрира по земя към Никола Влашич и той отклони топката към вратата, но вратарят на Севиля Ясин Боно спаси нулевото равенство. Финалът на частта за хърватите бе силен и последва шут на Модрич над вратата.

В началото на втората част действията се активизираха и двата тима имаха по един добър шанс. Първо удар с глава на Нусаир Мазрауи от близка дистанция беше спасен от Доминик Ливакович, а на другата врата се случи разбъркване след ъглов удар, при което Боно се намеси след последователни опити за добутване на топката във вратата.

В 65-ата минута поредният фаул на Модрич пред наказателното поле даде възможност на Ашраф Хакими да стреля силно, но Ливакович се прояви подобаващо при коварното изпълнение.

След това Хърватия още повече увеличи притежанието на топката и осъществи значим натиск. Мароканците приеха играта в своята половина, но с изминаването на времето защитата им изглеждаше все по-стабилна.

В последните минути на редовното време и добавените шест Мароко не изглеждаше като тим, който ще се пречупи под натиска и логично резултатът се запази.

Съставите на двата отбора:

Мароко: 1. Ясин Боно, 5. Наиф Агуерд, 15. Селим Амала, 2. Ашраф Хакими, 3. Нусаир Мазрауи, 4.Софиян Амрабат, 17. Софиян Буфал, 19. Юсеф Ен Несири, 8. Азедин Унахи, 6. Ромен Саис, 7. Хаким Зиеш

Хъравтия: 1. Доминик Ливакович, 20. Йоско Гвардиол, 6. Деян Ловрен, 22. Йосип Юранович, 19. Борна Соса, 8. Матео Ковачич, 10. Лука Модрич, 11. Марсело Брозович, 4. Иван Перишич, 13. Никола Влашич, 9. Андрей Крамарич