Невероятно, но факт! Мароко изхвърли Испания от Мондиал 2022 след луд осминафинал и драма с изпълнение на дузпи. След 120 минути игра без голове двата тима решиха всичко с удари от бялата точка, където испанските звезди не успяха да пратят нито веднъж топката в мрежата - нещо невиждано досега в историята на световните първенства.

А мароканците показаха по-здрави нерви и ще са единственият африкански 1/4-финалист в Катар. Съперник на Мароко ще е победителят от мача между Швейцария и Португалия. За Испания пък остава огромното разочарование, което почти сигурно ще коства поста на селекционера Луис Енрике.

В първите десетина минути Испания се опитваше да наложи стила си на игра с доминация. Мароканците пък дебнеха предимно на контраатаки.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК>>>

А след четвърт час игра африканците владееха топката в едва 18 процента от времето, докато Ла Роха бе пълен господар на събитията. Сериозни положения пред двете врати обаче липсваха.

Постепенно мароканците успяха да изравнят играта и по-смело погледнаха към вратата на Испания, принуждавайки фаворитите да се бранят.

Getty Images

В 26 минута еврограндът стигна до най-доброто си положение. Асенсио бе изведен зад гърба на мароканската защита, но ударът му мина на сантиметри от гредата.

Първият шанс за Мароко пък дойде чак в 43 минута. Центриране отляво бе засечено с глава от Зиеш, но ударът му мина над гредата. А трибуните, където мароканските фенове са в пъти повече от тези на Испания, избухнаха в одобрителни скандирания.

Така след постна откъм положения продукция двата тима се оттеглиха при нулево равенство за почивка, а през първата част нямаше нито един точен удар, при който вратарите да трябва да се намесват.

Първите минути на втората част започнаха с неуверени действия на вратаря на Ла Роха Унай Симон, който се замота при върната топка и създаде огромно напрежение в наказателното поле.

В 55-ата играчите на Луис Енрике най-накрая отправиха първия си удар в очертанията на вратата - чрез Олмо, който обаче беше спасен от Буну.

След час игра Енрике направи и първите си две смени. Играта напуснаха Асенсио и Гави, а на тяхно място се появиха Мората и Солер.

Това даде резултат и Испания отново успя да натика мароканците в собствената им половина, а причината е и видимата умора у африканските играчи. А първият жълт картон в мача дойде чак в 77 минута - получи го Аймерик Лапорт.

В 82 минута Мората получи добър пас край аутлинията и от малък ъгъл успя да стреля към вратата, но топката се разходи по голлинията и излезе в...тъч.

А селекционерът на Мароко направи всичките си 5 смени, последната от която - принудителна.

В самия край на редовното време отново вратарят на Испания Унай Симон бе на косъм от това да закопае тима си при върнато към него подаване, но в последния миг успя да изчисти топката.

Така мачът логично завърши 0:0 и двата тима продължиха спора си в продълженията - нови две по 15 минути битка на терена.

В средата на първото продължение селекционерът Енрике направи последните си две промени - излязоха Жорди Алба и Дани Олмо, а на тяхно място се появиха играчите на Барселона Ансу Фати и Балде.

Като цяло Испания бе пълен господар на случващото се на терена, като играта бе изнесена изцяло пред наказателното поле на мароканците.

Противно на логиката, в последната минута на първото продължение Мароко стигна до отлична ситуация, но ударът на Чедира бе спасен от Симон.

Второто продължение бе идентично - Испания владееше много повече топката. Мароко пък дебнеше на контраатака, като отново Чедири бе изведен зад защитата на европейския тим, но се замота и не успя да отправи удар.

А всяко успешно отиграване на мароканците караше трибуните да полудяват.

Така след 120 минути футбол без гол мачът трябваше да се реши с изпълнение на дузпи.

При дузпите

Жребият бе спечелен от капитана на Испания Бускетс, който избра дузпите да се изпълняват пред феновете на Ла Роха. Мароканците ще бият първи.

Сабири за Мароко - 1:0.