Полша охлади ентусиазма на Саудитска Арабия и направи важна крачка към продължаването във фазата на елиминациите на Световното първенство.

В мач от изключително заплетената група "С", поляците победиха Саудитска Арабия с 2:0 и събраха актив от четири точки. Техният опонент е с три, а Мексико и Аржентина имат съответно една и нула точки, преди да изиграят яростното дерби помежду си по-късно тази вечер.

Само преди няколко дни саудитците бяха на коренно противоположния полюс на емоциите, когато шокираха света и сразиха Аржентина. Днес азиатският тим отново показа добър футбол, имаше своите шансове да прати мача в коренно различна посока, но в крайна сметка радостта е за Полша.

След като Роберт Левандовски пропусна дузпа срещу Мексико и бе разкъсан от критики, днес голямата звезда и капитан на поляците се реваншира - вкара за 2:0, а сълзите му след попадението показаха, каква тежест е носил на плещите си.

Макар голът да бе №77 за него с екипа на родината, той бе първи на Мондиал в петия му мач на най-голямата футболна сцена. А освен гола, той направи ключова асистенция за първото попадение на Желински. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Днес за Полша имаше и друг герой - Войчех Шчесни на вратата, който спаси дузпа на Саудитска Арабия през първата част, спаси и последвалата добавка, спаси и още няколкото опасни удара към своята врата.

Снимка: Getty images

Двубоят стартира изключително динамично, с битка и четири жълти картона в рамките на първите 15 минути, а в 20-ата поляците спокойно можеше да останат и с човек по-малко на терена.

Тогава роденият в Англия, но защитаващ цветовете на Полша заради баба си, която е от тази страна - Мати Кеш, удари противников играч с лакът и нямаше да е незаслужено, ако получи втори жълт картон и напусне терена, но реферът реши да му спести наказанието.

В тези минути добър шанс имаше Ал-Бурайкан от саудитците, а малко по-късно неговият съотборник Салек Ал-Шехри пък трябваше да чисти пред голлинията при най-добрата полска възможност.

Но най-зрелищната част от това интересно първо полувреме бе запазена за последните му пет минути, в които видяхме гол и пропусната дузпа.

Първо поляците откриха, когато в 40-ата минута Роберт Левандовски от аутлинията върна топката в малкото наказателно поле, където Пьотър Желински с мощен удар я прати в саудитската врата - 1:0.

В последната 45-ата минута пък Саудитска Арабия получи шанс да изпълни дузпа, след като главният съдия преразгледа ситуация в наказателното поле, в която Салех Ал-Шехри се строполи на земята.

Саудитският нападател бе леко закачен в крака, но решението на рефера да отсъди дузпа със сигурност бе доста пресилено.

С изпълнението се нагърби Салем Ал-Даусари, но тогава настъпиха звездните мигове на Войчех Шчесни.

Той първо спаси дузпата, а след това в още по-впечатляващ момент, успя да отклони и добавката на Мохамед Ал-Бурайк.

Геройствата на стража на Ювентус продължиха и през втората част с нови две ключови спасявания, а особено впечатляващо бе това при удара на Ал-Даусари, след което Шчесни празнуваше така, сякаш е отбелязал гол.

И на фона на минутите, в които Саудитска Арабия имаше игрово предимство и тъсеше изравняването, Полша издебна момента и достигна до две страхотни ситуации, чрез които да удвои.

И в двата случая обаче греди спряха играчите в бели екипи. Първо Аркадиуш Милик нацели дясната греда на вратата с глава, а минути по-късно това направи и Роберт Левандовски, който нацели левия страничен стълб.

Все пак съдбата възнагради поляците, а и Роберт Левандовски когато в 82-ата минута звездата на тима се разписа за 2:0, с което реши мача.

Емоционален момент за нападателят, който пое вината за изпуснатия успех срещу Мексико, а и в четири мача все още нямаше гол за Полша на Мондиал - нещо, за което също бе критикуван.

Това се промени, когато Левандовски получи подарък от Абдулелах Ал Малки, който му поднесе топката и голаджия от ранга на полския капитан нямаше как да сбърка - 2:0.

След попадението в очите на Левандовски имаше сълзи от щастие, може би и облекчение, а това бе моментът, който подпечата успеха на поляците.

Все още има твърде много въпросителни в тази заплетена група, но събраните четири точки правят Полша огромен фаворит за достигане на елиминациите за първи път от 1986-а насам.