Португалия стана последният 1/4-финалист на Мондиал 2022, след като елиминира Швейцария след гръмка победа с 6:1. А съперник там ще е Мароко, който по-рано хвърли бомбата, отстранявайки Испания.

Големият герой за Португалия бе неочакван - Гонсало Рамош. Младокът започна като титуляр на мястото не на кого да е, а на капитана Кристиано Роналдо. И се отблагодари по най-добрия начин за доверието, отбелязвайки хеттрик - първи от началото на Мондиала. Самият Роналдо все пак се появи в игра 20 минути преди края, но не успя да се разпише при головата фиеста.

В първите минути двата отбора действаха предпазливо и не създадоха сериозни опасности пред вратата на съперника, а камерите постоянно следяха реакциите на Роналдо.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК>>>

Все пак Португалия бе по-дейният тим на терена, докато швейцарците разчитаха предимно на контраатаки.

Getty Images

И в 18 минута падна първият гол в мача. Гонсало Рамош даде аванс на Португалия, след като препарира Ян Зомер с фамозен шут в горния десен ъгъл от малък ъгъл и направи резултата 1:0.

Заслужен аванс за иберийците, които след попадението продължиха да обстрелват вратата на съперника си.

Най-опасното положение за Швейцария дойде в 29 минута. След изстрел на Джердан Шакири от фаул топката мина на сантиметри от вратата на португалците, а решаващ се оказа съвсем лек контакт с играчите от стената.

А отговорът на Португалия не закъсня - в 33 минута след центриране от корнер ветеранът Пепе намери отлично топката с глава и я прати в мрежата - 2:0 за иберийците.

В 43 минута Гонсало Рамош пробва от идентична ситуация да вкара втори гол. Този път обаче Ян Зомер успа да спаси удара му.

До края на полувремето липсваха нови положения и двата тима се оттеглиха за почивка при 2:0 за Португалия, което изглеждаше заслужено предвид показаното на терена.

В началото на втората част Кристиано Роналдо стана да загрява, което бе прието с бурна радост от феновете по трибуните, които явно бяха нетърпеливи да видят в игра 5-кратния носител на "Златната топка".

Малко след това пък Гонсало Рамош все пак стигна до втория си гол в мача. Той получи остро подаване от Далот и прати топката в мрежата - 3:0 за Португалия.

Този резултат обаче не се задържа дълго - в 55 минута Герейро бе изведен зад защитата на Швейцария и с лекота прати топката във вратата - 4:0. Гол, който бе посрещнат с бурни аплодисменти от загряващия Роналдо.

А само две минути по-късно "кръстоносците" също откриха головата си сметка. Аканджи засече отлично центриране и направи резултата 4:1.

В 66 минута головата фиеста продължи, а в центъра на вниманието отново бе Гонсало Рамош. 21-годишният нападател вкара третия си гол в мача, записвайки хеттрик и правейки резултата 5:1. Наистина впечатляващо представяне както от нападателя на Бенфика, така и от съотборниците му на терена.

Попадението обаче мина в сянката на най-очакваната смяна. Именно Рамош бе заменен, а на негово място се появи Кристиано Роналдо, който веднага взе капитанската лента.

В 84 минута Роналдо бе изведен зад защитата на Швейцария и отбеляза гол, който обаче бе отменен заради засада. Повторенията показаха, че решението на реферите е правилно.

До края на мача имаше време и за шести гол. Негов автор бе нападателят на Милан Рафаел Леао, който с хубав диагонален удар успя да прехвърли Зомер и направи резултата 6:1.

Категорична победа за "мореплавателите"!