Съединените американски щати и Уелс завършиха наравно 1:1 във втори мач от Група "B" на световното първенство по футбол в Катар.

Срещата в Ал Раян предложи най-здравия сблъсък до момента на шампионата, а резултатът бе заслужен предвид показаното. Двата тима си разделиха по едно полувреме, като през първото американците имаха надмощие, а "драконите" заслужиха точката през второто. Мачът ще се запомни и с мъжката игра, която доведе до много здрави сблъсъци по целия терен. Катарският съдия Ал Ясим се принуди да покаже шест жълти картона, от които четири за САЩ.

Голове на Тимоти Уеа в 36-ата минута и на Гарет Бейл от дузпа в 80-ата означават, че тимовете ще поделят второто място до 25 ноември, когато Уелс се изправя срещу Иран, а САЩ срещу лидера в групата Англия.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Янките продължиха неубедителната си серия срещу европейски отбори на световни първенства, като остават само с две победи в такива мачове - срещу Англия през 1950 година и срещу Португалия през 2002-а. За Уелс днешният мач бе първи на Мондиала от 1958 година, когато отпадат след гол на Пеле.

Уелс започна много пасивно мача и можеше рано да съжалява. В 10-ата минута САЩ имаше два много изгодни шансове за гол. Първо Тимоти Уеа центрира от десния фланг и Джо Родън отклони топката към собствената си врата, за да последва спасяване на Уейн Хенеси. Секунди по-късно Джош Сърджант стреля силно, но неточно.

Последва много агресия от американците в центъра на терена и две влизания на Сержиньо Дест и Уестън Маккени, които заслужиха жълти картони.

"Драконите" се стабилизираха в защита, но продължиха да играят изключително плахо. В крайна сметка това се отрази и САЩ откри резултата в 36-ата минута. Капитанът Кристиан Пулишич направи страхотен пробив и пусна извеждащ пас за Тимоти Уеа, а младият нападател на Лил, който е син на носителя на "Златната топка" Джордж Уеа, стреля по земя покрай вратаря за 1:0. Заслужен аванс.

В началото на втората част скоростта на американците продължи да затруднява съперника, но и Уелс започна да поглежда по-смело към противниковата врата. Напрежението пред вратата на Мат Търнър се увеличи и в 64-ата минута Уелс стигна до супер шанс. След статично положение топката беше вдигната няколко пъти високо във въздуха, а в края Бен Дейвис стреля с глава, за да последва спасяване. При последвалия корнер Кийфър Мур също отправи удар с глава, но топката прелетя над гредата.

След това обаче уелсците сякаш се умориха и динамиката се пренесе отново в тяхната половина. Няколко опасни центрирания на играчите в бяло създадоха смут, но нищо повече.

Уелс чакаше търпеливо своите шансове и получи такъв в 80-ата минута. След бързо изпълнение на тъч топката стигна до Гарет Бейл и той беше фаулиран в гръб от Уокър Цимерман в наказателното поле. Катарският съдия посочи бялата точка за безспорна дузпа и големият капитан не сгреши - 1:1.

Попадението вдъхнови "драконите" и те на контра можеше да осъществят пълен обрат в 89-ата минута. Кифър Мур технично изведе Бренън Джонсън и той стреля, но в ръцете на вратаря Търнър.

Съдията даде дълго 9-минутно продължение, но в него тимовете предпочетоха да задържат този резултат и да не поемат излишни рискове. По-опасните атаки завършваха с нарушение - метод, който се използваше в целия мач.

Съставите:

САЩ: 1. Мат Търнър, 2. Сержиньо Дест, 13. Тим Рийм, 3. Уолкър Цимерман, 5. Антони Робинсън, 8. Уестън Маккени, Тайлър Адамс, 6. Юнус Муса, 10. Кристиан Пулишич, 24. Джошуа Сърджънт, 21. Тимоти Уеа

Уелс: 1. Уейн Хенеси, 5. Крис Мефам, 5. Джо Родън, 4. Бен Дейвис, 3. Нико Уилямс, 10. Аарън Рамзи, 15. Итън Ампаду, 14. Конър Робъртс, 8. Хари Уилсън, 20. Даниел Джеймс, 11. Гарет Бейл