Бреел Емболо бе големият герой на Швейцария в първия мач на страната на Мондиал 2022 в Катар. Пред обидно празни трибуни на стадион "Ал Джануб" в Доха, европейците спечелиха с 1:0 срещу Камерун в първия си мач от група "G", а победното попадение бе дело на Емболо, който е роден... именно в камерунската столица - Яунде.

Така "кръстоносците" затвърдиха тенденцията си да не губят в първи мач на световно вече шест пъти - за този период те имат три победи и три равенства. Джердан Шакири пък стана вторият швейцарец, който играе на четири Мондиала след Валон Бехрами. Това бе негов мач №10 на шампионат на планетата, с което изравнява рекордьорите Бехрами и Стефан Лихтщайнер. Камерунците пък ще трябва да почакат още за победа - последната им такава на световно е от 2002-а.

По-късно днес е и втората среща от тази група, противопоставяща Бразилия и Сърбия.

Швейцарците започнаха ударно, стигайки до корнер след по-малко от минута игра. При центрирането от ъгловия удар си пролича нестабилността в камерунската защита, която макар и трудно успя да изчисти топката. Натискът на европейците се задържа, но противно на това, първата добра възможност бе за Камерун. В 10-ата минута Брайън Мбеумо стреля по диагонал от малък ъгъл, Ян Зомер спаси, а Карл Токо Екамби не успя да уцели вратата при добавката. Бреел Емболо и Ерик-Максим Чупо-Мотинг изскочиха сами срещу вратаря в последователни атаки за двата тима, но при едната бе вдигната засада, а при другата имаше нарушения.

ГАЛЕРИЯ ОТ СРЕЩАТА >>>

Постепенно първоначалният ентусиазъм и на двата отбора сякаш утихна, темпото на мача стана далеч по-спокойно, а Швейцария продължи да задържа топката в противниковата половина, докато камерунците дебнеха за контраатаки.

След средата на полувремето Камерун все по-сериозно започна да поглежда към вратата на Зомер. Хонгла пропусна добър шанс, след като не шутира достатъчно добре, но като цяло африканците изживяваха силни моменти в тези минути на първата част, но и след 30 минути игра голове липсваха. Така бе и до почивката, макар че Елведи стреля с глава покрай вратата на Онана в 39-ата минута, а в 41-ата Чупо-Мотинг стреля от 12-13 метра, но именно Елведи блокира изстрела му, а в крайна сметка полувремето завърши така, както започна - 0:0.

"Кръстоносците" удариха още в една от първите си атаки след подновяването на играта. В 48-ата минута чудесно разгърнато нападение доведе до центриране на Шакири отдясно, което без проблеми бе превърнато в гол от Емболо - 1:0. Нападателят обаче не се зарадва на попадението си, защото е роден именно в камерунската столица Яунде и се мести в Европа, когато е на 5 години.

Африканците опитаха да отвърнат и в 57-ата минута Чупо-Мотинг се разходи по крайната линия в наказателното поле на Швейцария, елиминирайки защитник с лекота, но след това бе спрян точно преди да отправи удар от няколко метра.

Полученият гол видимо повлия на камерунците, чиято игра бе доста хаотична, а швейцарците продължиха да нападат и да търсят втори гол. В 67-ата минута блестящ рефлекс на Онана спаси "лъвовете" от точно това. Атака, която бе близнак на головата такава, стигна до Варгас, който от сходна на Емболо дистанция не успя да отбележи, бивайки спрян от противниковия страж.

Швейцария продължи да играе точно както трябва - със спокойствие и увереност, изчаквайк за грешки на втурналите се напред камерунци, търсещи изравняване на всяка цена. Винсент Абубакар влезе като смяна, но дори и той, голмайстор №2 в историята на страната, не бе от полза.

Минута преди края капитанът Джака отправи запазената си марка - изстрел от дистанция, но Онана спаси, а в добавеното време Харис Сеферович пропусна да удвои.

Европейците ще мерят сили с Бразилия във втория си мач, докато съперник на Камерун ще бъде друг тим от Стария континент - Сърбия.