Късен гол в 91-ата минута донесе победата на Южна Корея над Португалия с 2:1, която продължи азиатската приказка на Мондиал 2022.

Отборът на португалеца Пауло Бенто изненадващо взе успеха срещу този на Фернандо Сантош и по този начин изпревари Уругвай и Гана в крайното класиране, за да вземе второто място. Четирите точки актив е равен с този на "урусите", но това, което класира азиатците, са повечето вкарани голове - 4 срещу 2.

Драмата на Ал Раян беше пълна, като в края не се виждаше как южнокорейците ще отбележат победен гол, но суперзвездата Хюн-Мин Сон направи един от обичайните си пробиви и асистира на Хуан Хи-чан, за да падне историческото попадение.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК >>>

Така Южна Корея за трети път в историята си се класира за осминафиналите. Направи го през 2002-а на домакинското световно, когато стана четвърта в света и през 2010-а, когато отпадна там от Уругвай (символиката сега е налице). Присъединява се към японците, които ден по-рано също си проправиха драматично пък към осминафиналите. Корейците за втори път побеждават Португалия на световното първенство, като го направиха и през 2002-а в груповата фаза, за да спечелят първото място. Тогава европейският тим остана трети и не се класира напред.

В днешния мач Португалия игра с няколко резерви, но определено търсеше победата. Направи много пропуски и се размина с пълен актив от девет точки, пропускайки да го направи за трети път в историята си.

Португалия започна мача вихрено и поведе в резултата още преди да изминат пет минути игра. Страхотен дълъг пас от Пепе към Диого Дало позволи на играча на Манчестър Юнайтед да пробие от фланга, а след това да върне към Рикардо Орта, който от лесна позиция нямаше как да сгреши и отбеляза втория си гол с националната фланелка.

В 17-ата минута след изпълнение на ъглов удар корейците вкараха топката във вратата. Хюн-Мин Сон центрира и кълбото бе отклонено с глава. Последва спасяване и добавка на празна врата от Ким Джин-су, но преди това правилно бе отсъдена засада.

Азиатците продължиха да са много опасни от статични положения и техен гол от корнер в 28-ата минута този път беше зачетен. След центрирането топката се удари в гърба на Кристиан Роналдо и се получи перфектна асистенция за Куон Кюн-уон, който вкара на празна врата - 1:1.

Мачът продължи да е много интересен и в 30-ата минута след подаване на Пепе Кристиано Роналдо пропусна сам срещу вратаря, но от положение на засада. Четири минути по-късно Дало можеше да се запише и сред голмайсторите, когато негов изстрел от далечна дистанция влизаше в ъгъла, но Сенг Гю Ким отново впечатли. На другата врата Хюн-Мин Сон опита подобно изпълнение, но топката попадна в обятията на Диого Коща.

Поредният хубав шанс пред португалците пък сео ткри пред Витиня. Негов силен изстрел от границата на наказателното поле също бе спасен, а Роналдо опита да направи трудна добавка с глава, като прати топката в аут. В края на полувремето европейският тим натисна сериозно, но не успя отново да поведе в резултата.

В началото на втората част португалците продължиха да имат инициативата, но разликата бе, че заиграха по-стабилно в отбрана. В 65-ата минута Фернандо Сантош направи три промени в състава си, а една от тях бе изкарването на Роналдо от терена в опит да го запази свеж за предстоящия осминафинал.

Южна Корея все пак продължи да търси попадението и в 67-ата минута Уо-йон Юн отправи коварен изстрел, който бе отразен от Диего Коша. Малко след това азиатците имаха претенции за дузпа за игра с ръка, но такава не бе отсъдена.

Не се виждаше как те ще отбележат победно попадение, но точно това се случи в първата минута на добавеното шестминутно продължение. Хюн-Мин Сон направи страхотен пробив през центъра и пусна извеждащ пас между краката на бранител за Хуан Хи-чан, който прати топката покрай Коща, за да стане големия герой за своите.